NeoPedia
در قالب یك پژوهش بررسی شد

اعتیاد به اینترنت در دوران كرونا و دامن زدن به اختلافات خانوادگی

اعتیاد به اینترنت در دوران كرونا و دامن زدن به اختلافات خانوادگی

به گزارش نئوپدیا نتایج یک تحقیق نشان داده است اعتیاد به اینترنت یا استفاده صدمه زا از اینترنت در دوران کرونا سبب می شود تا افراد به علت مطالعه و مشاهده اخبار و صحنه های ناراحت کننده و تهدیدآمیز در فضای اینترنت، سطحی از استرس را تجربه کنند. این استرس می تواند به مرزهای زناشویی و خانوادگی وارد شود و در نتیجه چرخه ای از تعاملات منفی را شکل دهد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، یافته های پژوهشی نشان داده است شیوع هر نوع بیماری با افزایش مشکلات بسیاری در ارتباط می باشد و کووید-۱۹ هم همانند بیماری های قبلی، سبب مختل شدن زندگی مردم شده و زندگی جسمی و روانی آنها در سطح گسترده ای گرفتار مشکل شده است. محققان در پژوهشی نقش اعتیاد به اینترنت را در تعارضات و خشونت زناشویی و خانوادگی با میانجیگری استرس کرونا بررسی نموده اند.
پژوهشگران این مطالعه بیان کرده اند: «ما به دنبال آزمون این فرضیه هستیم که امکان دارد استفاده بیشتر از اینترنت در شرایطی که مردم عموما در خانه هستند، سبب شود تا آنها به علت محتوای ناگوار ناشی از همه گیری ویروس کرونا و افزایش فزاینده مرگ ومیر ناشی از آن، باعث ایجاد استرس در آنان شود. در این شرایط استرس زایی که ویروس کرونا بوجود آورده و مردم مشکلات زیادی را تجربه می کنند، امکان دارد شدت یافتن مشکلات زناشویی و خانوادگی، مردم را بیشتر از پیش گرفتار کند که این امر نیازمند بررسی علمی است.»
بر مبنای آن چه در این مقاله آمده است، این پژوهش توصیفی و از نوع تحلیل مسیر است که جامعه آماری آن شامل کلیه افراد فعال در شبکه های اجتماعی شهر بندرعباس در سال ۱۳۹۹ بودند. در این پژوهش، نمونه ای به حجم ۴۲۶ نفر به روش نمونه گیری تصادفی انتخاب شدند. شیوه نمونه گیری به این صورت بود که پژوهشگران پس از طراحی پرسشنامه به صورت تحت وب، لینک آنرا در اختیار گروه های تلگرامی، واتساپ و اینستاگرام متعلق به شهر بندرعباس قرار دادند.
پس از جمع آوری داده ها، نمونه ها به سه گروه تقسیم شدند: آن هایی که دارای رابطه زناشویی بودند (افراد متاهل)، آن هایی که مجرد بودند و همراه خانواده زندگی می کردند و افراد مجردی که تنها و جدا از خانواده زندگی می کردند. ازاین رو، ۲۲۹ نفر در گروه متاهل ها و ۱۹۲ نفر در نمونه های مجرد و همراه خانواده قرار داده شدند و پنج نفر که مجرد بودند و تنها زندگی می کردند از تحلیل حذف شدند که در نهایت ۴۲۱ نفر در این پژوهش شرکت داشتند.
محققان می گویند: «نتایج به دست آمده از این پژوهش نشان داد که استرس کرونا می تواند باعث افزایش تعارضات بین زوجین و همینطور بین اعضای خانواده باشد.»
نتایج دیگر این پژوهش حاکی از این بود که تجربه استرس کرونا با اعتیاد به اینترنت رابطه دارد. پژوهشگران در تبیین این رابطه معتقدند که میتوان گفت شرایط بگونه ای پیش می رود که خیلی از مردم، اخبار در رابطه با بیماری را از فضای اینترنت دنبال می کنند و اخبار مرگ ومیر و شیوع و گسترش روز افزون آن سبب می شود تا آنها بیشتر از این بیماری گرفتار ترس و استرس شوند، ازاین رو افرادی که استفاده صدمه زا یا اعتیادآمیز از اینترنت داشتند به علت مطالعه اخبار و شرایط این بیماری استرس بیشتری را تجربه می کردند و از نظر روان شناختی گرفتار آشفتگی بیشتری می شدند.
بر مبنای آن چه در این پژوهش آمده است، نتایج دیگر این مطالعه نشان داد اعتیاد به اینترنت با افزایش تعارضات و خشونت زناشویی و خانوادگی رابطه دارد و می تواند به صورت مستقیم و غیرمستقیم و از راه استرس کرونا سبب افزایش تعارضات و خشونت زناشویی و خانوادگی شود.
نویسندگان این مقاله می گویند: « به صورت کلی میتوان نتیجه گرفت که اعتیاد به اینترنت یا استفاده صدمه زا از اینترنت در دوران کرونا سبب می شود تا افراد به علت مطالعه و مشاهده اخبار و صحنه های ناراحت کننده و تهدیدآمیز در فضای اینترنت، سطحی از استرس را تجربه کنند. این استرس می تواند به مرزهای زناشویی و خانوادگی وارد شود و در نتیجه چرخه ای از تعاملات منفی را شکل دهد و باعث تعارضات و خشونت های خانوادگی شود. نیاز است تا رسانه ها به صورت علمی و جامع، برنامه هایی را در زمینه ی استفاده موثر از اینترنت و نحوه مقابله با استرس کرونا داشته باشند.»
این پژوهش توسط هادی سلیمی، دانش آموخته دکترای مشاوره دانشگاه هرمزگان، کبری حاجی علیزاده، دانشیار گروه روانشناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس، مجتبی عامری سیاهویی، دانش آموخته کارشناسی ارشد روان شناسی تربیتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و پریسا بهدوست، دانش آموخته کارشناسی ارشد راهنمایی و مشاوره دانشگاه الزهرا انجام شده است.
این مقاله در چهل وپنجمین شماره ی دوازدهمین سال فصلنامه فرهنگ مشاوره و روان درمانی انتشار یافته است.
منبع:

1400/01/19
23:04:06
5.0 / 5
352
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
NeoPedia