NeoPedia
در جلسه كمیته اخلاق در پژوهش بیمارستان فارابی مطرح شد

افزایش مهارت پژوهشگران در پروپوزال نویسی

افزایش مهارت پژوهشگران در پروپوزال نویسی

نئوپدیا: افزایش مهارت و دقت پژوهشگران و دستیاران در انتخاب موضوع و نگارش پروپوزال یکی از با اهمیت ترین مطالبی بود که در نشست کمیته اخلاق در پژوهش بیمارستان فارابی به آن پرداخته شد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، کمیته اخلاق در پژوهش بیمارستان فارابی (چهارشنبه- ۱۸ فروردین) با حضور دکتر محمد طاهر رجبی، معاون پژوهشی و دکتر فاطمه علیپور، دبیر کمیته اخلاق در پژوهش این بیمارستان به همراه دکتر سید فرزاد محمدی، رئیس مرکز تحقیقات چشم پزشکی ترجمانی بصورت مجازی در فضای اسکای روم انجام شد.
در شروع این جلسه دکتر علیپور، دبیر کمیته اخلاق در پژوهش این بیمارستان صحبت هایی را درباره طرح های ثبت شده در سامانه پژوهشی بیان کرد و اظهار داشت: بیشتر طرح هایی که در این سامانه ثبت می شوند مربوط به پایان نامه های دستیاران است که معمولاً نیازمند کسب تجربه بیشتری در زمینه پروپوزال نویسی هستند. البته تا کنون کارگاه ها و جلسه های آموزشی مختلفی در زمینه پروپوزال نویسی برگزار شده اما هنوز هم نقاط ضعفی وجود دارد که در هنگام داوری طرح ها و پایان نامه ها این موارد را مشاهده می نماییم. امیدواریم بتوانیم با همکاری معاون پژوهشی بیمارستان و برگزاری دوره های مختلف پژوهشی مانند پروپوزال نویسی خصوصاً در ابتدای ورود دستیاران به این مرکز بصورت ریشه ای این مشکل را رفع نماییم.
در ادامه دکتر رجبی، معاون پژوهشی بیمارستان توضیحاتی را درباره انتخاب موضوع در پروپوزال نویسی مطرح و اظهار نمود: عناوینی که برای پروپوزال انتخاب می شوند ابتدا در بخش های مختلف بصورت فوق تخصصی مطرح می شوند. گاهی ممکنست در بررسی ها با مطالبی مواجه شویم که قبلاً انتخاب و بعنوان مثال ۲۰ سال قبل در مقاله دیگری انتشار یافته باشند اما امروزه با روش های درمانی و تصویربرداری جدید یافته های متفاوتی از این تحقیقات به دست می آید و حتی ممکنست یافته هایی که سال ها قبل به دست آمده و در مقالات به چاپ رسیده را کاملاً نقض کنند. به همین دلیل در گروه های فوق تخصصی درباره اینگونه موضوعات تصمیم گیری شده و بعد از تایید، در جلسه شورای پژوهشی مطرح می شوند.
وی اشاره ای نیز به نحوه نگارش پروپوزال ها داشت و اضافه کرد: دو سه سالی است که درباره نگارش پروپوزال ها سخت گیری را بیشتر کرده ایم اما با این وجود وجود نقص در پروپوزال های نوشته شده را نیز رد نمی نماییم. البته در صورت وجود نقص ممکنست چند بار پروپوزال یک طرح یا پایان نامه را به دستیاران یا پژوهشگران برگشت داده تا درباب رفع مشکلات موجود و نقصها آن اقدام نمایند.
معاون پژوهشی بیمارستان فارابی همین طور به مشکلاتی که شیوع ویروس کرونا در برگزاری کارگاه های پژوهشی به وجود آورده پرداخت و اظهار داشت: سال قبل به سبب همه گیری کرونا امکان برگزاری کارگاه های مختلف وجود نداشت که البته توانستیم به کمک دوره های مجازی تا حد زیادی این مشکل را برطرف نماییم. ما در سال ۹۸ تجربه موفقی در برگزاری دوره های ماهانه آمار و تحلیل در بیمارستان فارابی داشتیم و امیدواریم در آینده نیز بتوانیم چنین دوره هایی را برای دستیاران این بیمارستان خصوصاً دستیاران جدید برگزار نماییم.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران؛ فاطمه جعفری کارشناس کمیته اخلاق در پژوهش بیمارستان فارابی نیز گزارشی از مصوبه ها و کارهای این کمیته در سال ۹۹ ارائه کرد و اظهار داشت: در سال قبل بیش از ۴۸ جلسه غربالگری آنلاین در سامانه پژوهشیار برگزار کردیم که منجر به بررسی ۵۲ طرح و پایان نامه بصورت کامل و صدور کد اخلاق از سامانه ملی اخلاق شده است. البته هنوز تعدادی طرح و پایان نامه از سال ۹۹ در کمیته غربالگری در حال بررسی بوده و روند دریافت کد اخلاق را طی می کنند.
سپس اعضا به بررسی چهار پایان نامه و طرح مداخله ای و شش مورد طرح و پایان نامه مشاهده ای، توصیفی و تصویربرداری پرداختند.
منبع:

1400/01/20
12:13:43
5.0 / 5
985
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
NeoPedia