NeoPedia
مبارزه علیه كارخانجات تولید مقالات جعلی و علم ساختگی-۴،

دكتر مضطرزاده: فعالیت علمی كه با پارتی بازی و رفاقت ایجاد شود قابل مدیریت نیست

دكتر مضطرزاده: فعالیت علمی كه با پارتی بازی و رفاقت ایجاد شود قابل مدیریت نیست

به اعتقاد پژوهشگران دانشگاهی با شروع مقاله نویسی از 20سال گذشته در کشور شاهد رشد چشم گیر تعداد مقالات هستیم و این روند باعث شده که در مقابل یکی از با اهمیت ترین دانشگاه های ایران، شرکت هایی برای فروش مدرک و مقاله ایجاد شود.


دکتر فتح الله مضطرزاده عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران و استاد دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به مقاله اخیر نیچر درباب تقلبات علمی ۳ کشور ایران، چین و روسیه، اظهار داشت: وقتی مدرک گرایی رویکرد اصلی باشد، هیچ کس از نظر علمی مورد آزمون قرار نخواهد گرفت بدین جهت هر کسی تلاش می کند که مدرکی دریافت کند.
وی با اعلان اینکه این روند سبب توسعه تقلبات علمی خواهد شد، اظهار نمود: بدین جهت به نظر من با اهمیت ترین اقدامی که باید دراین زمینه اجرائی شود، سیاستگذاری های درست در حوزه علم و فناوری است. تدوین این سیاستگذاری ها مورد جدیدی نیست و همه کشورها دراین زمینه اقدام نموده اند.
مضطرزاده، با تاکید بر اینکه برای تدوین سیاست های صحیح نیاز به کوشش های زیادی نیست، اشاره کرد: دراین زمینه فقط کافی است اعتقاد و عزم لازم باشد تا سیاستگذاری های صحیحی در این عرصه تدوین شود و مسائلی مانند سرقت علمی و تقلبات علمی از بین برود.
این عضو پیوسته فرهنگستان علوم، با اهمیت ترین دلیل بروز تقلبات علمی را مدرک گرایی عنوان نمود و تصریح کرد: در خیلی از اقداماتی که انجام می دهیم، خیلی از شاخص ها و معیارهای علمی را رعایت نمی نماییم و هر کسی می تواند با بهره گیری از مدرک خود مزایایی را دریافت کند ولی بابت مدرکی که دریافت کرده، اقدام مهمی انجام نداده است.
وی با انتقاد از رعایت نشدن استانداردهای علمی در کارهای پژوهشی و تحقیقاتی، به وضعیت صنایع و معادن کشور اشاره و اظهار نمود: توجه به تعداد مقالات بجای تولید نوآوری و فناوری اتفاق جدیدی نیست و بیش از ۲۰ سال است که شاهد این روند هستیم و با این رویکرد موجی برای انتشار مقاله به وجود آمده است.
این استاد دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر لزوم بررسی مقالات و وجود فردی که فصل الخطاب حوزه علمی باشد، افزود: متاسفانه شناخت علمی برای یافتن تقلبات علمی در کشور نیست.
وی با اشاره به اعلام رتبه های علمی کشور اظهار داشت: از نظر تعداد مقالات، وضعیت ما مشخص است ولی در خیلی از کشورها در کنار انتشار مقالات، به نتایج علم تولید شده توجه بیشتری می شود ضمن آنکه اجازه نمی دهند کسی با تقلب ارتقا یابد و اگر کسی مرتکب تقلبی شد نمی تواند در مسند کارهای کلیدی قرار گیرد.
استاد پیشکسوت علم مواد دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: این در حالیست که در مقابل بزرگترین دانشگاه کشور شرکت هایی تشکیل شده که علناً پایان نامه های از کارشناسی تا دکتری و همین طور مقاله می فروشند و بگفته روسای یکی از دانشگاه های بزرگ کشور ۷۰ درصد دانشجویان تقلب علمی می کنند!
این چهره ماندگار شاخه مهندسی شیمی و برنده نشان دولتی پژوهش با اعلان اینکه برای مقابله با پدیده تقلبات علمی تنها بر عهده یک نهاد نیست بلکه باید سایر نهادها وارد کار شوند، اشاره کرد: هر چه ما دراین زمینه اعلام می نماییم تنها از روی دلسوزی است و در صحنه های علمی نیز افراد شجاع کمی داریم که دراین زمینه اظهار نظرهای سازنده داشته باشند و این امر نشان میدهد که در زمینه جذب اعضای هیات علمی نیز ضعف داریم.
عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه فعالیت در حوزه علمی باید به دور از پارتی بازی باشد، اضافه کرد: سیستمی که با پارتی بازی و رفاقت ایجاد شود قابل مدیریت نیست. ما زیر ساخت ها را خراب کردیم و بسیار متاسفم برای بعضی جوانان باهوشی که در کشور مشغول به فعالیت هستند.
وی در آخر اشاره کرد: برای حذف تقلبات علمی تنها یک پیشنهاد ساده وجود دارد و آن رعایت استاندارد و فاکتورهای علمی است.1400/01/22
13:47:43
5.0 / 5
953
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia