NeoPedia
سازمان فضایی ایران منتشر كرد؛

تصاویر ماهواره ای از تغییر مساحت ۳ تالاب استان گلستان

تصاویر ماهواره ای از تغییر مساحت ۳ تالاب استان گلستان

به گزارش نئوپدیا سازمان فضایی ایران نتایج پردازش و تحلیل داده های ماهواره ای از وضعیت تغییراتی مساحتی ۳ تالاب آلاگل، آلماگل و آجی گل در استان گلستان را برمبنای داده های ۴۰ ساله، منتشر نمود.


به گزارش نئوپدیا به نقل از مهر، نقشه برداری سطوح آبی با استفاده از تصاویر ماهواره ای و فناوری سنجش از دور، نقش مهمی در نظارت بر تالاب ها، ارزیابی سیل، برآورد سطح آب منطقه و مدیریت منابع آب دارد. استفاده از روش های سنتی و اطلاعات زمینی برای پایش و ارزیابی منابع آبی سطح زمین بسیار وقت گیر و هزینه بر بوده و در اغلب موارد برآورد ضعیفی از مقدار آب موجود در منطقه را به دست می دهد. براین اساس استفاده از تصاویر ماهواره ای و فناوری سنجش از دور با عنایت به كاهش وقت، هزینه، انجام محاسبات گوناگون و تكرارپذیری در فصول و زمان های مختلف بسیار به صرفه و معقول است. از آنجایی كه كشور ایران با وجود داشتن رودخانه ها و دریاچه ها و تالاب های زیاد و هم بارش های متنوع در طول فصول مختلف سال، جزء ۲۴ كشور دارای تنش و بحران آبی است و كشوری با اقلیم عموما گرم و خشك است، نیاز به پایش و مدیریت منابع آبی در طول فصول مختلف و بررسی روند كاهش منابع آبی در كشور بسیار مورد نیاز به حساب می آید. امروزه سنجش از دور بعنوان یك ابزار بسیار قوی، جایگاه خاصی در پایش منابع طبیعی به خصوص پایش منابع آب دارد. با عنایت به وسعت بسیار زیاد منابع آبی در سطح زمین، پرهزینه بودن بازدیدهای زمینی و مشكلات موجود در بازدیدهای میدانی، روش های سنتی جایگاه خویش را به استفاده از تصاویر ماهواره ای داده است. با استفاده از تصاویر ماهواره ای و سنجش از دور می توان منابع آبی را از نظر كیفی و كمی مورد بررسی قرارداد. بررسی كیفیت آب شامل مطالعات شوری، بررسی مواد معلق و رسوبات، بررسی رنگ آب، بررسی وجود فیتوپلانگتون ها و جلبك ها در آب، میزان كلروفیل، دمای آب و مطالعات كمی منابع آب شامل اندازه گیری های تغییرات عمق و یا ژرفاسنجی، مساحت پهنه های آب از راه داده های ماهواره ای قابل دریافت است. تصاویر ماهواره ای از تغییر مساحت ۳ تالاب در استان گلستان با پردازش تصاویر ماهواره ای موجود در آرشیو سازمان فضایی ایران، تغییرات مساحت تالاب های آلاگل، آلماگل و آجی گل در استان گلستان در بازه زمانی سال ۱۳۵۴ تا تیر ماه ۱۳۹۷ مورد پایش و بررسی قرار گرفت. این پایش بر اساس پردازش و تحلیل داده های ماهواره ای با توان تفكیك مكانی ۳۰ متر انجام شده است.

وضعیت سه تالاب آلاگل، آلماگل و آجی گل در تاریخ تیرماه ۱۳۵۴
وضعیت سه تالاب آلاگل، آلماگل و آجی گل در تاریخ تیر ماه ۱۳۹۷
نمودار مقایسه تغییرات مساحت سه تالاب آلاگل، آلماگل و آجی گل از سال ۱۳۵۴ تا تیرماه ۹۷
تغییرات مساحتی برمبنای داده های ماهواره ای در بازه زمانی یاد شده نشان داده است كه مساحت آبی تالاب آلاگل از سال ۵۴ تا سال ۷۷ روند افزایشی داشته است اما طی ۲۰ سال اخیر روند نزولی بیشتری را تجربه كرده و از حدود ۲هزار كیلومتر درسال ۷۷ به هزار كیلومتر مربع در سال ۹۷ كاهش پیدا كرده است. درهمین حال روند تغییر مساحت تالاب آلماگل در سال ۷۱ افزایش بوده و در سال ۹۷ از ۳۰۰ كیلومتر به زیر ۱۰۰ كیلومتر رسیده است. این روند درمورد تالاب آجی گل هم دیده می شود كه تغییر مساحت این تالاب در سالهای ۶۱ و ۸۹ روند نزولی داشته و حدودا خشك شده است و درسال ۹۷ هم این تالاب با تغییر مساحت نزولی و رو به خشكی روبرو شده است.

1397/11/28
16:08:17
5.0 / 5
4612
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
NeoPedia