NeoPedia
نتایج یك مطالعه آزمایشگاهی بر روی موش ها نشان داد

تأثیر عصاره اسپند در كاهش اشتها و وزن

تأثیر عصاره اسپند در كاهش اشتها و وزن

نتایج یک تحقیق آزمایشگاهی نشان داد که عصاره متانولی اسپند می تواند وزن موش ها را از راه کاهش اشتها، کم تر کند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، در طب سنتی استفاده از اسپند به منظور لاغری سفارش شده است. با عنایت به این که در مورد اثرات این گیاه بر مبنای روش های علمی، اطلاعات کافی وجود ندارد، پژوهشگران با انجام مطالعه ای آزمایشگاهی، تأثیر این گیاه دارویی را در موش های آزمایشگاهی، بررسی کردند.

برای انجام این مطالعه ۲۸ سر موش صحرایی را به صورت تصادفی در چهار گروه تقسیم کردند. به سه گروه از موش ها به مدت شش هفته روزانه عصاره متانولی اسپند (دوزهای ۱۰۰، ۲۰۰ و ۴۰۰ میلی گرم به ازای کیلوگرم وزن بدن) خورانده شد و یک گروه هم بعنوان گروه کنترل، دارونما دریافت نمودند.

برای بررسی تأثیر عصاره اسپند، غذای مورد مصرف موش ها اندازه گیری شد. همینطور پژوهشگران وزن موش ها را قبل از شروع آزمایش و هر هفت روز بعد از شروع اندازه گیری کردند. در انتها آزمایش هم میزان قند خون، کلسترول، تری گلیسرید، HDL و LDL و همینطور هورمون های انسولین، T3 و T4 موش ها اندازه گیری شد.

مشاهدات این آزمایش نشان داد که میانگین افزایش وزن، مصرف غذا و سطح سرمی هورمون T3 در موش هایی که عصاره اسپند با دوز ۴۰۰ میلی گرم به ازای کیلوگرم (بالاترین دوز دریافتی)دریافت کرده بودند، به صورت مفهوم داری کاهش یافته بود. در صورتیکه میزان کلسترول در این گروه افزایش پیدا کرده بود.

در این مطالعه قند خون در تمامی گروه های دریافت کننده عصاره اسپند، کم تر از گروه کنترل بود. همینطور میزان HDL در تمامی موش های دریافت کننده عصاره اسپند افزایش پیدا کرده بود.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: از آن جا که میزان مصرف غذا در موش های مصرف کننده عصاره اسپند به صورت مفهوم داری کاهش پیدا کرد، عصاره متانولی دانه گیاه اسپند، امکان دارد از راه کاهش اشتها باعث جلوگیری از افزایش وزن در موش ها شده باشد.

با توجه به این که این مطالعه یک مطالعه مقدماتی و آزمایشگاهی است، بررسی های بیشتری برای تایید نتایج آن مورد نیاز است.

در انجام این مطالعه اسماعیل ملاشاهی و حمیدرضا کازرانی؛ پژوهشگران دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «اثرات متابولیک عصاره متانولی اسپند در رت های تغذیه شده با رژیم غذایی معمولی» در مجله افق دانش دانشگاه علوم پزشکی گناباد، انتشار یافته است.

منبع:

1400/01/30
20:34:19
5.0 / 5
983
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
NeoPedia