NeoPedia

افتتاح رسمی پردیس مغز با حضور معاون اول رئیس جمهور، اعلام برنامه های ملی برای هفته آگاهی از مغز

افتتاح رسمی پردیس مغز با حضور معاون اول رئیس جمهور، اعلام برنامه های ملی برای هفته آگاهی از مغز

نئوپدیا: مشاور عالی ستاد توسعه علوم شناختی در حوزه آموزش از افتتاح رسمی پردیس مغز در روز هشت اسفند ماه با حضور معاون اول رئیس جمهور آگاهی داد و اظهار داشت: این پردیس به منظور آگاهی دانش آموزان از عملكردهای مغز در باغ كتاب تهران به بهره برداری می رسد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دكتر محمدتقی جغتایی در نشست خبری امروز با اشاره به اینكه در دنیا هفته ای با عنوان "هفته آگاهی از مغز" برگزار می شود، اضافه كرد: نامگذاری این هفته به علت چندین اتفاق در حوزه علوم شناختی و مغز بوده است.
وی در این باره توضیح داد: در نیمه دوم قرن بیستم آگاهی بشر از مغز محدود بود و از این زمان توسعه برخی فناوری ها سبب شد تا بشر با عملكرد و ساختار مغز آشنا شود.
جغتایی تصویربرداری از مغز را همچون این فناوری ها دانست و افزود: علاوه بر آن سیستم های تحریك عمقی و سطحی مغز، IT و الكتروفیزیولوژی از دیگر فناوری هایی بوده اند كه منجر به شناخت بیشتر بشر نسبت به مغز شدند.
دبیر علمی هفته آگاهی از مغز با تاكید بر اینكه تصور غلطی بود كه مغز از زمان ایجاد تغییر نمی كند، اضافه كرد: ولی با توسعه فناوری ها و شناخت بیشتر ساختار مغز، بشر به این مهم دست یافت كه مغز یك بافت دینامیك و قابل تغییر است و افزایش توانمندی های آن در گرو محیط زیست فرد است.
جغتایی با اشاره به اینكه توسعه این فناوری ها سبب شد كه امروز یك ششم مقالات علمی دنیا مربوط به عصب شناسی و باز بیماری های مربوط به آن باشد، تصریح كرد: علاوه بر آن بشر دریافت كه همانگونه كه جسم انسان نیاز به مراقبت دارد، مغز باز باید به آن توجه گردد. از این رو از ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ "دهه مغز" نامگذاری شد و در این هفته تلاش شد با استفاده از ابزارهای علمی نسبت به شناخت مغز اقدام گردد.
جغتایی با اشاره به فعالیت NGOها و سازمان های مردم نهاد در این عرصه خاطرنشان كرد: با ایجاد NGOیی در آمریكا تلاش شد تا هر سال هفته ای با عنوان "هفته آگاهی از مغز" نامگذاری شود و به تدریج سایر كشورها به این برنامه پیوستند، به گونه ای كه هم اكنون ۱۰۰ كشور دنیا در برنامه جهانی هفته آگاهی از مغز مشاركت دارند.
مشاور عالی ستاد توسعه علوم شناختی با اشاره به پیوستن ایران در برنامه جهانی هفته آگاهی از مغز خاطرنشان كرد: در این هفته كه از ۴ تا ۱۰ اسفند ماه برگزار می شود، با حمایت ستاد علوم شناختی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری سعی شده است تا در چارچوب برنامه های ملی عموم جامعه را نسبت به عملكردهای مغز آشنا نماییم.
جغتایی همین طور به اقدامات این ستاد برای توسعه علوم شناختی اشاره نمود و اظهار داشت: از آنجایی كه علوم شناختی جزو اولویت الف نقشه جامع علمی است، در این ستاد باز علاوه بر ایجاد رشته های در رابطه با این حوزه در گرایش های كارشناسی ارشد و دكتری حمایت هایی از طرح های تحقیقاتی این حوزه به عمل آمده است.

ایجاد آزمایشگاه تحقیقاتی علوم شناختی
جغتایی با اشاره به راه اندازی ۴۰ آزمایشگاه و مركز تحقیقاتی در حوزه عصب شناختی در دانشگاه ها، افزود: با برنامه هایی كه ستاد علوم شناختی اجرایی كرده است، در حال حاضر ۵۰ هزار دانش آموز تحت برنامه های این ستاد قرار دارند. ضمن آنكه ۵۰ انجمن مغز و شناخت در دانشگاه های كشور بوجود آمده است.
وی مأموریت این انجمن ها و مراكز تحقیقاتی را ترویج علوم شناختی و اعصاب دانست و خاطرنشان كرد: در برنامه های "هفته آگاهی از مغز" كه با برنامه ریزی ستاد علوم شناختی برگزار می شود، انجمن های مرتبط مشاركت دارند. ضمن آنكه وزارت بهداشت و آموزش و پرورش باز در برگزاری این برنامه ها مشاركت می كنند.

افتتاح رسمی موزه مغز
مشاور عالی ستاد علوم شناختی از افتتاح رسمی پردیس (موزه) مغز آگاهی داد و اظهار داشت: طی مراسمی در روز هشت اسفند ماه با حضور دكتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و دكتر ستاری معاون علمی رئیس جمهور پردیس مغز در باغ كتاب افتتاح رسمی خواهد شد.
وی همین طور از اكران فیلم مستند مغز من با عنوان "كاپیتان من" آگاهی داد.

تكامل مغز از سنین جنینی
جغتایی با اشاره به لطمه های مغزی اظهار داشت: از آنجایی كه مداخلات به هنگام می تواند از لطمه های بیشتر مغز جلوگیری كند، از طرف وزارت بهداشت، بیمارستان هایی در چارچوب شبكه مغز بوجود آمده است تا در این شبكه بتوان مبتلایان به سكته های مغزی را بلافاصله به مراكز درمانی منتقل كرد و مداخلات پزشكی را برای این افراد انجام داد.
وی با اشاره به اینكه در لطمه های مغزی قسمتی از سلول های مغز از بین می رود، تصریح كرد: ولی با مداخلات به هنگام می توان در جهت توانمندسازی سایر سلول های مغز اقدام نمود.
به گفته وی، برمبنای آمارهای آمریكا سالانه ۷۵۰ نفر مبتلا به سكته مغزی می شوند كه از این تعداد ۲۰ درصد آنها می میرند و دو سوم باقیمانده به خدمات توانبخشی نیازمند هستند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران با اشاره به عملكرد مغز، تصریح كرد: مغز انسان ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ گرم وزن دارد كه این میزان در زمان تولد ۴۰۰ گرم است و تا سن سه سالگی وزن مغز فرد به ۱۱۰۰ گرم افزایش می یابد و از سن سه سالگی به بعد تنها ۳۰۰ گرم به مغز انسان اضافه می شود. اگر قرار باشد كه به توانمندی های مغز اضافه شود، باید از دوره جنینی تا سه سالگی مورد توجه قرار گیرد.1397/11/29
15:18:43
5.0 / 5
4361
تگهای خبر: خدمات , دانشگاه
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
NeoPedia