NeoPedia

پژوهشی درباره مثلث های عشقی و علل آن

پژوهشی درباره مثلث های عشقی و علل آن

به گزارش نئوپدیا پژوهشگران جامعه شناسی با انجام یک مطالعه کیفی، فرآیندهایی را که منجر به رابطه فرازناشویی می شود را بررسی کردند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، رابطه فرازناشویی نقض تعهد رابطه دو نفره است که به ایجاد صمیمیت عاطفی یا فیزیکی با فردی خارج از رابطه زناشویی انحصاری دو طرفه منجر می شود.

پژوهشگران معتقدند که تنها افرادی که گرفتار خلا در روابط زناشویی خود هستند، به سمت این روابط نمی روند؛ بلکه کسانی که روابط زناشویی خوشایندی هم دارند، امکان دارد به چنین روابطی ترغیب شوند. بنابراین به نظر می آید عوامل گوناگونی زمینه ساز روابط فرازناشویی است.

با توجه به این که کم تر پژوهشی به بررسی فرآیند وقوع رابطه زناشویی پرداخته است، پژوهشگران با انجام مطالعه ای کیفی فرایندهای بروز این مشکل را در بین متقاضیان طلاق بررسی کردند.

در این پژوهش زنان و مردان متقاضی طلاقی که پس از ازدواج روابط عاطفی یا جنسی با فرد دیگری خارج از چارچوب رابطه زناشویی برقرار کرده و برای دریافت مشاوره به سازمان بهزیستی خراسان رضوی مراجعه نموده بودند، از راه انجام مصاحبه مورد بررسی قرار گرفتند.

در مجموع با ۱۷ نفر مصاحبه انجام شد که از بین آنها ۱۲ نفر زن و پنج نفر مرد بودند. حدود ۴۱ درصد از آنها تا مقطع سیکل تحصیل کرده بودند، ۳۵ درصد مقاطع دیپلم و فوق دیپلم و ۲۳ درصد تحصیلات کارشناسی یا کارشناسی ارشد داشتند. از میان ۱۷ نفر، سه نفر از مصاحبه شوندگان طلاق نگرفته و حین زندگی زناشویی با همسر، رابطه فرازناشویی خویش را ادامه داده بودند. ۱۱ نفر دیگر هم به علت رابطه فرازناشویی و اطلاع همسرانشان، متارکه کرده و رابطه فرازناشویی خویش را ادامه داده اند.

پژوهشگران با انجام مصاحبه های روایی با افراد شرکت کننده در این مطالعه، پنج مدل فرایندی را استخراج کردند که منجر به رابطه فرازناشویی شده است.

بر اساس این روایت ها، فرایندهایی مثل شرایط آنومیک (بی هنجار) جامعه، کودک همسری، تعارض زوجین در فرهنگ جنسی، تعارضات در روابط زناشویی و شکاف مذهبی فرد با خانواده منجر به روابط فرازناشویی شده است. در این مطالعه هر یک از این فرایندها به صورت کامل تشریح شده اند.

در انجام این مطالعه مجید فولادیان؛ استادیار گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد، زهرا برادران کاشانی؛ دانشجوی دکتری جامعه شناسی اقتصاد و توسعه دانشگاه فردوسی مشهد و مرتضی دیاری؛ کارشناس ارشد برنامه ریزی رفاه اجتماعی دانشگاه تهران، با یکدیگر مشارکت داشتند.

این مطالعه بر مبنای طرح تحقیقاتی «بررسی عوامل موثر بر روابط فرازناشویی در بین متقاضیان طلاق رجوع کننده به بهزیستی خراسان رضوی» به سفارش اداره کل بهزیستی استان خراسان رضوی انجام شده است.

یافته های این پژوهش بهار سالجاری، به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «تحلیل جامعه شناختی فرایندهای بروز رابطه فرازناشویی (مورد مطالعه: زنان و مردان متقاضی طلاق در شهر مشهد)» در فصل نامه مطالعات و تحقیقات اجتماعی در ایران انتشار یافته است.

متن کامل این مقاله تحقیقاتی از راه لینک زیر قابل دسترسی است:

تحلیل جامعه شناختی فرایندهای بروز رابطه فرازناشویی

منبع:

1400/02/15
21:38:04
5.0 / 5
1199
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia