NeoPedia
دكتر رحیمی در آیین افتتاح پروژه های پژوهشی دانشگاه ها و پژوهشگاه ها اعلام كرد

رشد 209 درصدی شاخص دیپلماسی علمی و رشد 350 درصدی تولید مقالات برتر دنیا در 8 سال اخیر

رشد 209 درصدی شاخص دیپلماسی علمی و رشد 350 درصدی تولید مقالات برتر دنیا در 8 سال اخیر

به گزارش نئوپدیا دکتر غلامحسین رحیمی، معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آیین افتتاح طرح های ملی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری اظهار داشت: میزان همکاریهای علمی پژوهشگران کشور با پژوهشگران سایر کشورها دنیا در تولید مقالات علمی(دیپلماسی علمی) در بازه زمانی(1392 تا 1399) رشد قابل توجه 209 درصدی را داشته است.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، در این آیین که امروز(پنج شنبه) با حضور رئیس جمهوری و وزیر علوم بصورت مجازی و ارتباط ویدیو کنفرانسی برگزار شد، دکتر غلامحسین رحیمی شعرباف با اعلان اینکه دستاوردهای حوزه پژوهش و فناوری کشور طی دولت یازدهم و دوازدهم و خصوصاً در چند سال اخیر، پیشرفت های شگرفی داشته است، گفت: رشد ۱۲۲ درصدی تعداد مقالات نمایه شده پژوهشگران کشور در پایگاه وب آو ساینس در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۲ موجب شد که ایران با داشتن ۶۹ هزار و ۷۷۹ مقاله نمایه شده در این پایگاه، رتبه ۱۶ جهان را در میان سایر کشورها و رتبه نخست را در میان کشورهای اسلامی برای چندمین سال متوالی کسب کند.
وی ادامه داد: این ارتقا تنها محدود به تعداد کمی مقالات نبوده و سهم کشور از نظر میزان مقالات برتر دنیا یعنی بخش کیفی مقالات نیز از ۹۵/۰ درصد در سال ۹۲ به ۲۸/۴ درصد در سال ۹۹ برسد که حکایت از رشد ۳۵۰ درصدی کشور در تولید مقالات برتر دنیا دارد.
دکتر رحیمی افزود: این پیشرفت ها محدود به حوزه پژوهش نبوده و در حوزه فناوری نیز بسیار قابل توجه بوده است؛ به نحوی که ایجاد ۱۳ پارک علم و فناوری، ۴۵۵۳ واحد فناور و ۱۶۵۳ شرکت دانش بنیان جدید در طول هشت سال اخیر توانست زمینه اشتغال ۳۴ هزار و ۷۰۷ نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی را در این مجموعه های فراهم آورد.
معاون پژوهش و فناوری در ادامه اظهار داشت: در آمد حاصل از فروش محصولات فناورانه شرکت های مستقر در پارک های علم و فناوری و مراکز رشد در سال ۹۸ نزدیک به ۱۳۷ میلیارد ریال بوده که در مقایسه با درآمد ۶/۴ میلیارد ریالی سال ۹۲، یک رشد ۲۸۸۳ درصدی را نشان داد. این مساله در بخش صادرات این شرکتها نیز کاملاً مشهود بود به نحوی که میزان صادرات محصولات دانش بنیان توسط پارک ها و مراکز رشد در سال ۹۲ برابر ۱/۱۴ میلیون دلار بود ولی این میزان در سال ۱۳۹۶ به رقم ۶۳/۲۶۲ میلیون دلار افزایش یافت و در سال ۹۸ نیز با وجود شرایط خیلی مشکل و ظالمانه تحریم این میزان به ۹۸ میلیون دلار رسید.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم اضافه کرد: حوزه پژوهش و فناوری تنها محدود به دانشگاه ها و موسسات پژوهشی نبوده و با ایجاد ارتباط بین صنعت و جامعه با دانشگاه، زمینه ورود تحقیقات پژوهشگران و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و موسسات پژوهشی را در بخش صنعت و نیازهای جامعه فراهم نموده است به نحوی که تعداد قراردادهای ارتباط با صنعت و جامعه از ۳۰۳۵ مورد در سال ۹۲ به ۸۴۲۷ مورد در سال ۹۸ افزایش یافت.
ایشان سپس اظهار داشت: از نظر ارزش مالی این قراردادها نیز، این مقدار در سال ۹۲ برابر ۳، ۳۵۰ میلیارد ریال و برای سال ۹۸ برابر ۲۱، ۳۷۰ میلیارد ریال بود. این تعداد قرارداد، زمینه مشارکت و همکاری ۱۳۷۷ اعضای هیات علمی را در اجرای طرح های ارتباط با صنعت و جامعه در سال ۹۲ و ۴۶۱۷ نفر هیات علمی در سال ۹۸ را فراهم نموده است.
دکتر رحیمی تصریح کرد: پروژه های که امروز بصورت همزمان در سطح استان تهران و دیگر استان های کشور در حال بهره برداری است، شامل ۲۲ پروژه در حوزه های پژوهشی، زیر ساختی پژوهشی و ارتباط با جامعه و صنعت هستند که این پروژه ها به سفارش و کارفرمایی ۱۵ سازمان و نهاد دولتی و عمومی، دو موسسه و شرکت بخش خصوصی، دانشگاه و مراکز آموزش عالی و پژوهشی و با اعتبار بیش از ۳۸۸.۹۶ میلیارد تومان و دو میلیون دلار اجرائی شده اند.
بنابر اعلام اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، وی ادامه داد: پروژه ای هم که امروز در دانشگاه علم و صنعت شاهد بهره برداری از آن هستیم پروژه نصب و به کارگیری توربین ملی ۲۵ مگاوات ارتقا یافته در شبکه گاز کشور است که بعنوان نمونه ای از همکاری موثر دولت، صنعت و دانشگاه است که افتتاح مرکز تحلیل پیشرفته داده های حمل و نقل، افتتاح مرکز تجزیه و تحلیل پیشرفته داده های تلفن همراه و افتتاح طرح هیتر تابشی کاتالیستی، سه طرح دیگر هستند که در این دانشگاه امروز به بهره برداری می رسند.
منبع:

1400/02/18
23:53:23
5.0 / 5
4119
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia