NeoPedia
بررسی های محققان نشان داد

تأثیر عصاره گل محمدی در درمان یك بیماری انگلی

تأثیر عصاره گل محمدی در درمان یك بیماری انگلی

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مطالعه ای تأثیر استفاده از عصاره گلبرگ گل محمدی را بر بیماری لیشمانیوز بررسی کردند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، «لیشمانیوزیس» نوعی بیماری انگلی مشترک بین انسان و حیوان است که توسط تک یاخته ای به نام «لیشمانیا» ایجاد می شود. این بیماری به سه شکل جلدی، جلدی مخاطی و احشایی در انسان دیده می شود. درمان اساسی بیماری لیشمانیوزیس، استفاده از داروهایی با ترکیبات «آنتیموان» پنج ظرفیتی است؛ اما در سالهای اخیر، افزایش میزان مقاومت به این ترکیبات منجر به معرفی داروهای ضد لیشمانیایی جدیدی مثل «میلتفوسین»، «آمفوتریپسین B»، «کتوکونازول» و «پارومومایسن» شده است.

استفاده از این ترکیبات دارویی محدودیت هایی از قبیل طولانی بودن دوره درمان، گران بودن داروها، عدم پاسخ درمانی در حدود ۱۰ الی ۱۵درصد از موارد و داشتن سمیت شدید بر روی قلب، کبد و کلیه ها دارد. به همین دلیل؛ هم اکنون تحقیقات وسیعی بر روی روش های درمانی لیشمانیوز در حال انجام می باشد. نمونه ای از روش های درمانی این بیماری، استفاده از گیاهان دارویی است.

نتایج این مطالعه نشان داد که عصاره هیدروالکلی گلبرگ گل محمدی می تواند اثر ضد لیشمانیایی داشته باشد و در درمان این بیماری بخصوص در موارد مقاوم به درمان با ترکیبات پنج ظرفیتی مطرح باشد.

این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی اثر آنتی لیشمانیایی عصاره های هیدروالکلی CAPPARIS SPINOSE و ROSA DAMASSCENE» بر روی لیشمانیا ماژور به روش MTT» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و فتانه میکائیلی، مجتبی نوروزی، ارمغان وفافر و غلامرضا حاتم در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در انجام آن مشارکت داشتند.

منبع:

1400/02/23
10:06:51
5.0 / 5
1031
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia