NeoPedia

دارویی كه مقاومت در مقابل آنتی بیوتیك را از بین می برد

دارویی كه مقاومت در مقابل آنتی بیوتیك را از بین می برد

محققان برای نخستین بار دارویی تولید کرده اند که می تواند با تحریک مولکول های سمی باکتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک ها، آنها را از بین ببرد.به گزارش نئوپدیا به نقل از نیواطلس، باکتری های مقاوم در مقابل آنتی بیوتیک ها معروف به سوپرباگ ها باعث نگرانی جدی پزشکان شده اند؛ چونکه نابودی آنها با داروهای موجود غیر ممکن شده است. پیشبینی می شود در صورت عدم حل این مشکل تا سال ۲۰۵۰ شاهد مرگ روزانه ۱۰ میلیون نفر بنا بر این باشیم.
پژوهشگران دانشگاه جرجیا برای حل این مشکل به استفاده از مولکول های سمی خود سوپرباگ ها متوسل شده اند و بدین منظور دارویی ویژه ابداع نموده اند. این مولکول ها که کاردیولیپین نام دارند در صورت نابودی و عدم تکثیر سبب از میان رفتن سوپرباگ های خطرناک و بیماری زایی مانند E. coli می شوند.
داروی تولید شده برای نابودی کاردیولیپین کاری می کند که سم این مولکول از داخل سوپرباگ ها به سطح آنها منتقل نشود. در عوض این سطح در درون سوپرباگ پخش شده و خود آنرا از بین می برد.
در صورت مقاومت سوپرباگ ها هم غشای محافظ آنها در جریان این فرآیند تا حدی تضعیف می شود که با بهره گیری از آنتی بیوتیک های عادی قابل نابودی است.
انتظار می رود با تکمیل مطالعات دراین زمینه امکان تولید انبوه داروی مذکور در آینده نه چندان دور برقرار شود.


منبع:

1400/02/23
21:31:55
5.0 / 5
1059
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
NeoPedia