NeoPedia
پژوهشگران بررسی كردند

كیفیت زندگی افراد مبتلا به اختلال هویت جنسیتی، پس از تغییر جنسیت

كیفیت زندگی افراد مبتلا به اختلال هویت جنسیتی، پس از تغییر جنسیت

نئوپدیا: بررسی های یک مطالعه نشان داد که کیفیت زندگی زنان و مردانی که عمل تغییر جنسیت انجام می دهند، پس از عمل جراحی افزایش می یابد؛ اما بطور کلی، میزان کیفیت زندگی بانوانی که عمل تغییر جنسیت انجام می دهند و مرد می شوند، بمراتب بیشتر از مردانی است که عمل تغییر جنسیت به زن را انجام می دهند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، اختلال هویت جنسی به مفهوم احساس عدم رضایت مستمر فرد از جنسیت خود و احساس تعلق به جنسیت مخالف است. افرادی که گرفتار این اختلال هستند، در سالهای اولیه زندگی با محیط خود در تعارض قرار می گیرند و احساس تنفر از اندام های جنسی خود، منجر به تقاضای مصرانه برای عمل جراحی بمنظور تغییر جنسیت می شود.

با توجه به اهمیت کیفیت زندگی افراد مبتلا به اختلال هویت جنسی، پژوهشگران با انجام مطالعه ای کیفیت زندگی این افراد را بعد از عمل جراحی و تغییر جنسیت مورد بررسی قرار دادند.

با توجه به آمار پزشکی قانونی، شهر مشهد یکی از شهرهایی است که خیلی از عمل های تغییر جنسیت در آن انجام می شود. بر طبق این آمار از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۶ مجموعا ۴۶۱ نفر برای تغییر جنسیت به سازمان پزشکی قانونی مشهد مراجعه نموده اند که از این تعداد ۳۴۶ نفر تقاضای تغییر جنسیت از زن به مرد را داشته اند و ۱۰۵ نفر خواهان تغییر جنسیت مرد به زن بودند.

در این مطالعه با مراجعه به پرونده های افراد مراجعه کننده به بهزیستی و بیمارستان امام رضا در مشهد، نمونه هایی جهت شرکت در این مطالعه هماهنگ شد. از مجموع ۱۸۶ نفری که شماره تلفن آنها بوسیله رابط یا بوسیله بیمارستان به دست آمده بود، ۵۱ نفر به شرکت در پروسه این مطالعه رضایت دادند.

سبک زندگی شرکت کنندگان در این مطالعه بوسیله پرسش نامه مورد بررسی قرار گرفت و در این مطالعه مولفه های هیجانات، برخورداری اقتصادی-اجتماعی، وابستگی، مطلوبیت اجتماعی، هویت، کمال جسمانی، رفاه و بهزیستی و تمرکز بر زندگی؛ بررسی گردید.

یافته های این مطالعه نشان داد که افرادی که عمل تغییر جنسیت انجام داده و در قالب جنسیت جدید در جامعه حاضر می شوند، اغلب از طرف خانواده طرد می شوند و از طرف جامعه نیز اگر انجام عمل آنها آشکار شود، پذیرفته نخواهند شد.

همچنین در این مطالعه مشخص شد که زنان به لحاظ جنسی، پس از عمل از رضایت بیشتری برخوردار می باشند. کسانی که عمل زن به مرد انجام داده اند، از اندام جنسی کاملی برخوردار نیستند و در رابطه جنسی نیز موفقیتی ندارند. بنا بر این میزان رضایت جنسی کسانی که عمل زن به مرد کرده اند از کسانی که عمل مرد به زن کرده اند، کمتر است. بررسی ها نشان داد که این نتیجه با تعدادی از مطالعات پیشین متفاوت می باشد.

همچنین در این مطالعه عنوان شد که افرادی که عمل زن به مرد انجام داده اند، در جامعه از پایگاه اجتماعی بهتری برخوردار می باشند بنا بر این کیفیت زندگی آنها بطور کلی از کسانی که عمل مرد به زن انجام داده اند، بیشتر است.

پژوهشگران این مطالعه برمبنای نتایج به دست آمده می گویند: در مجموع کیفیت زندگی زنان و مردانی که عمل تغییر جنسیت انجام می دهند، پس از عمل جراحی افزایش می یابد؛ اما بطور کلی، میزان کیفیت زندگی بانوانی که عمل تغییر جنسیت انجام می دهند و مرد می شوند، بخصوص در ابعاد مطلوبیت اجتماعی، هیجانات، وابستگی و کمال جسمانی بمراتب بیشتر از مردانی است که عمل تغییر جنسیت به زن را انجام می دهند.

در انجام این مطالعه مجید فولادیان و زهرا برادران کاشانی؛ پژوهشگران گروه علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «بررسی کیفیت زندگی بیماران اختلال هویت جنسیتی پس از تغییر جنسیت» در فصل نامه بررسی مسائل اجتماعی ایران، انتشار یافته است.

این مقاله از یک طرح پژوهشی به کارفرمایی سازمان بهزیستی استان خراسان رضوی شهر مشهد که در سال ۱۳۹۵-۱۳۹۶ انجام شده، استخراج شده است.

منبع:

1400/02/24
22:20:39
5.0 / 5
1077
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
NeoPedia