NeoPedia

بررسی میزان مرگ ومیر ناشی از تصادفات وسایل نقلیه سنگین

بررسی میزان مرگ ومیر ناشی از تصادفات وسایل نقلیه سنگین

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پروژه تحقیقاتی میزان مرگ ومیر ناشی از تصادفات وسایل نقلیه سنگین را مورد بررسی قرار دادند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، سوانح ترافیکی در ایران بعنوان دومین علّت مرگ ومیر، نخستین عامل سالهای از دست رفته عمر به سبب مرگ زودرس و شایع ‍ ترین علت مصدومیت در نظر گرفته می شوند. بر طبق برآوردهای سازمان بهداشت جهانی و گزارشات سازمان پزشکی قانونی، ایران در گروه کشورهایی قرار گرفته که بالاترین میزان مرگ ومیر ناشی از سوانح ترافیکی را به خود اختصاص می دهد.

به رغم اهمیت مسائل گفته شده، بر طبق گزارش سازمان راهداری و حمل و نقل جادّه ای وسایل نقلیه سنگین بیشترین سهم را در جابجایی مسافر و کالا در کشور دارند. با توجّه به این که هرگونه خطا در راندن این وسایل جان عده زیادی از افراد را به مخاطره می اندازد؛ پس توجه به سلامت این گروه از رانندگان و تصادفات آنها از اهمیّت بالایی برخوردارست. از طرفی تا حالا پژوهش جامعی مرگ و میر ناشی از وسایل نقلیه سنگین را در کشور مورد بررسی قرار نداده است.

بررسی های یک پروژه تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نشان داد، در بازه زمانی سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۶ در مجموع سه هزار و ۵۶۰ نفر فقط به سبب تصادفات با وسایل نقلیه سنگین جان خودرا از دست دادند و میزان مرگ و میر استاندارد شده در سنین ۳۴.۴ در هر ۱۰۰ هزار جمعیت بود.

میانگین سنی قربانیان ۸.۲۰ ± ۳۸.۹ سال بود. همین طور ۸۰٪ قربانیان مرد بودند. نتایج نشان داد که ۸۳٪ از کل مرگ و میرها در خارج از شهرها رخ داده است و متداول ترین نوع وسیله نقلیه مورد استفاده قربانیان کامیون و تریلی بوده است بیشترین درصد(۵۷.۳٪) تصادفات مربوط به وسایل نقلیه سنگین و سبک بود.

این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی روند و سهم مرگ و میر ناشی از تصادفات وسایل نقلیه سنگین در میان کلیه تصادفات رانندگی در فاصله سالهای ۹۶-۱۳۸۵ در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و توسط سعید هاشمی نظری، فاطمه شهبازی و حمید سوری در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، انجام شده است.
1400/03/01
22:16:19
5.0 / 5
1012
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
NeoPedia