NeoPedia
در  نشست اعضای شبكه ملی تحقیقات پوكی استخوان مطرح شد

دردسرهای پوكی استخوان و شكستگی در سنین بالای 50 سال

دردسرهای پوكی استخوان و شكستگی در سنین بالای 50 سال

به گزارش نئوپدیا معاون تحقیقات وزارت بهداشت به انتقاد ضمنی از شبکه های تحقیقات سلامت پرداخت و اظهار داشت: این بخش ها می توانند با تکمیل پازل های پژوهشی در کشور خیلی از نگرانی های بهداشتی را مرتفع کنند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، اعضای شبکه ملی تحقیقات پوکی استخوان کشور به صورت مجازی و حضوری گرد هم آمدند و در جریان آخرین وضعیت طرح های عرضه خدمات یکپارچه شکستگی های ثانویه در مراکز درمانی پایلوت قرار گرفتند.
در ا ین جلسه که با حضور دکتر فرید نجفی، معاون تحقیقات و فناوری، دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشت و دکتر قاسم جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر باقر لاریجانی، رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم و دیگر اعضای این شبکه از دانشگاه های علوم پزشکی کشور برگزار شد، برنامه های کنونی و آتی شبکه تحقیقات در جهت مراقبت یکپارچه شکستگی های ثانویه مورد بررسی قرار گرفت.
دکتر فرید نجفی، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در این برنامه با انتقاد از منفعل بودن خیلی از شبکه های تحقیقاتی در کشور، این شبکه ها را مغز متفکر در حیطه های تخصصی خواند که میتوانند با تکمیل پازل های پژوهشی در کشور خیلی از نگرانی های بهداشتی را مرتفع کنند.
وی تصریح کرد: موسسه ملی تحقیقات علوم پزشکی (NIMAD) هم تحقیقات هدفمند در شبکه ها را مورد حمایت قرار میدهد و کشور در شرایطی هست که می بایست تولید دانش، هدفدار و جهت مند باشد و ما انتظار داریم دانش ساخته شده به جای انباشته شدن به دست سیاستگذاران این عرصه برسد و به شکل مداخلات موثر به کار گرفته شود.

تلاش برای عرضه تصویری مناسب از پوکی استخوان
دکتر باقر لاریجانی ضمن اشاره به اینکه خدمات پیشگیری و درمان استئوپروز و شکستگی در کشور از وجود شکاف بزرگی در سطح عرضه دهندگان و گیرندگان خدمت، سیاست گذاران و نظام سلامت و بیمه ها رنج می برد، اظهار داشت: آگاهی ناکافی در مورد بیماری و تبعات آن، آموزش ناکافی پزشکان و کادر درمان، شکاف بزرگ بین نیاز و عرضه خدمات و فقدان سیاست و برنامه عملیاتی از مهم ترین نگرانی های مطرح در این عرصه هستند که می بایست مورد توجه قرار بگیرند.
نایب رییس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر افزود: متاسفانه در موارد قابل توجهی بیماران گرفتار شکستگی مورد پیگیری های آتی قرار نمیگیرند و بعد از ترخیص از بیمارستان درمان خویش را پیگیری نمی کنند.
وی مراقبت یکپارچه در استئوپروز را فرصتی برای جبران این مورد خواند و خاطرنشان کرد: با گسترش اطلاعات اپیدمیولوژیکی و ثبت بیماران گرفتار شکستگی های ناشی از پوکی استخوان قادر خواهیم بود به طور موثری بیماران را مدیریت نماییم.
رئیس پژوهشگاه تصریح کرد: شبکه تحقیقات استئوپروز با راه اندازی شبکه ای از دانش و اطلاعات در زمینه استئوپروز جهت تبادل داده ها و تجارب موجود در مناطق مختلف کشور در صدد است تا تصویری مناسب جهت برنامه ریزی و سیاست گذاری در حوزه پوکی استخوان عرضه کند.
وی افزود: ساماندهی، هدفمند کردن، بسترسازی تحقیقات بنیادی و کاربردی با همکاری سازمان یافته بین واحدهای همراستا برپایه تصویر موجود از وضعیت ابعاد بیماری استئوپروز در کشور رسالتی است که در شبکه دنبال می شود.
لاریجانی مراقبت یکپارچه استئوپروز و شکستگی را شامل سه سطح پیشگیری اولیه، مدیریت و درمان و پیگیری خواند و اضافه کرد: در همین راستا خدمات یکپارچه شکستگی های ثانویه (FLS) شامل شناسایی، ارزیابی، درمان و پیگیری موارد شکستگی اولیه در چند بیمارستان به صورت پایلوت مستقر شده و راهنمای بومی FLS وسامانه الکترونیک FLS هم به راه افتاده است.

لزوم در اولویت قرار گرفتن بیماری های اسکلتی
در بخش دیگری از این جلسه، دکتر علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت هم با تکیه بر لزوم تغییر در ساختار نظام شبکه کنونی، پیری جمعیت را بحرانی برای آینده نزدیک ایران خواند و اضافه کرد: بحث بیماری های عصبی، عضلانی و اسکلتی به دلیل بار ناشی از آن می بایست در اولویت های سیاست گذاری در نظام سلامت قرار بگیرد.
معاون بهداشت وزیر بهداشت اضافه کرد: بدون شک این بیماری بار مالی بسیار زیادی را به اقتصاد جهانی تحمیل خواهد نمود. همینطور شکستگی های ناشی ازپوکی استخوان سال ها زندگی توام با ناتوانی را برای افراد به همراه خواهد داشت، به صورتی که ناتوانی ناشی از پوکی استخوان خیلی بیشتر از سایر بیماری های غیرواگیر است.
رئیسی اظهار داشت: از هر دو زن بالای ۵۰ سال و از هر چهار مرد بالای ۵۰ سال یک نفر در معرض شکستگی ناشی از پوکی استخوان است و استفرار کلینیک ها و نظام ارجاع و تشحیص زودرس احتیاج به پیگیری جدی دارد.
او همینطور سارکوپنی را تخریب توده و قدرت عضلانی تعریف کرد و اظهار داشت: این بیماری هم در سنین بالا ایجاد می شود و همانند پوکی استخوان زمینه ساز شکستگی های استخوانی و ناتوانی های حرکتی در افراد می شود.
معاون بهداشت وزیر بهداشت با طرح این مورد که ۲۰ تا ۵۰ درصد افرادی که به علت پوکی استخوان گرفتار شکستگی لگن می شوند در سال اول شکستگی فوت می کنند، اضافه کرد: در صورت بهبود شکستگی هم در 80 درصد موارد افراد به کیفیت زندگی پیش از شکستگی بر نمی گردند.
رئیسی کمپین کشوری افزایش سواد جامعه در مورد استئوپروز و استئوپنی، پیمایش ملی IMOS و STEPS و تشخیص سریعتر استئوپروز در خانم های بالای 50 سال را از طرح های در اولویت وزارت بهداشت در این حوزه خواند.
طبق اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم، در بخش دیگری از این جلسه دکتر افشین استوار، رئیس مرکز تحقیقات استئوپروز پژوهشگاه کلیات در ارتباط با طرح خدمات یکپارچه شکستگی های ثانویه (FLS) را به سمع شرکت کنندگان رساند و در ادامه هر یک از مراکز پایلوت شامل بیمارستان شفا یحیاییان و مرکز تحقیقات روماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی گلستان به عرضه جزئیات در ارتباط با تجارب خود در راه اندازی سرویس جلوگیری از شکستگی های ثانویه پرداختند.
منبع:

1400/03/07
15:08:53
5.0 / 5
1149
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
NeoPedia