NeoPedia

خشونت خانگی مقابل مردان خشونتی كه دیده نمی گردد

خشونت خانگی مقابل مردان خشونتی كه دیده نمی گردد

بررسی های یک مطالعه نشان داد که مشکلات اقتصادی، مسائل روانی، اخلاقی و تربیتی زوجین و همین طور عدم رعایت حقوق بانوان از عواملی هستند که خشونت خانگی مقابل مردان را تشدید می کنند.



به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، «خشونت خانگی» سابقه ای طولانی در تاریخ بشر دارد و بر خلاف آمار بالا، هنوز این نوع خشونت در مقایسه با اشکال عمومی تر خشونت، مورد غفلت قرار می گیرد. خشونت فیزیکی و جسمی تنها نوع خشونت نیست و رفتارهایی مانند تهدید، تحقیر، تمسخر و فحاشی نیز از انواع خشونت محسوب می شوند.

به دلیل اینکه در بعضی بررسی ها خشونت فیزیکی زنان مقابل شوهران، شایع نبوده؛ معمولا در جوامع به دیگر اشکال خشونت خانگی مقابل مردان مثل خشونت کلامی، روانی، اجتماعی، مالی، جنسی و... توجه چندانی نشده است. در سالهای اخیر توجه تعدادی از پژوهشگران و صاحب نظران مسائل اجتماعی به خشونت خانگی مقابل مردان نیز جلب شده است.

بر همین اساس پژوهشگران با انجام یک مطالعه ۲۵ نفر از مردانی که در سال ۱۳۹۹ به مراکز مشاوره خانواده شهر زنجان مراجعه کردند و مورد خشونت خانگی قرار گرفته بودند را، بوسیله مصاحبه مورد بررسی قرار دادند.

از مصاحبه با این افراد هفت موضوع محوری در رابطه با خشونت خانگی مقابل مردان شناسایی شد و اهمیت این شاخص ها بوسیله دیدگاه متخصصان و خبرگان این مساله مشخص شد.

در این مطالعه عنوان شد که مواردی چون «فقدان آگاهی در مورد حقوق زنان»، «مشکلات ازدواج زنان»، « مدیریت ضعیف مرد در خانواده»، «مشکلات تربیتی پیش از ازدواج»، «مشکلات جسمی و روحی زنان و مردان»، «مشکلات رفتاری زوجین»، «مشکلات روانی مردان»، «مشکلات اخلاقی زنان» و «مشکلات معیشتی و اقتصادی» در خشونت خانگی مقابل مردان موثر است.

به اعتقاد پژوهشگران این مطالعه؛ باتوجه به نتایج این بررسی، اصلی ترین عامل خشونت مقابل مردان مشکلات اقتصادیست. بنا بر این آنها پیشنهاد می کنند این مساله بصورت جدی مورد توجه دولت قرار گیرد و دراین زمینه اقدامات اساسی صورت گیرد.

بررسی ها نشان داده که یکی دیگر از دلیلهای مهم خشونت مقابل مردان، سکوت آن هاست. بیشتر مردان، زمانی که گرفتار خشونت می شوند، سکوت می کنند. همین طور مردان به سبب جایگاه خاص اجتماعی خود و ترس از مورد تمسخر و استهزا قرار گرفتن علاقه ای به بیان ماوقع خود ندارند و بنا بر این ارتکاب جرائم ضد آنان مخفی باقی می ماند.

به گفته این محققان: «مشکلات روانی و مسائل رفتاری و مشکلات تربیتی از دیگر علل تشدید خشونت خانوادگی مقابل مردان است. بدین سبب دراین زمینه بهره گیری از خدمات مشاوره ای متخصصان، بسیار حائز اهمیت می باشد. همین طور صدا و سیما بعنوان یک رسانه ملی درباب آگاهی رسانی و آموزش نقش بسیار مهمی دارد.

نکته مهم این پژوهش این است که یکی از علل اصلی خشونت خانگی مقابل مردان، عدم رعایت حقوق بانوان و احساسی است که زنان نسبت به این مساله دارند. پژوهشگران این مطالعه بر این باورند که نقش مردان و جامعه در این مساله باید بررسی شود و در زمینه برای احقاق حقوق و رفع احساس عدم برابری فراهم گردد.

این پژوهشگران می گویند: «بخش مهمی از خشونت مقابل مردان، نتیجه عدم رعایت حقوق بانوان در خانواده و اجتماع است. بر این اساس با رعایت حقوق بانوان، می توان به کاهش خشونت مقابل مردان امیدوار شد».

در انجام این تحقیق منیژه سلیمی و محمدعلی چیت ساز؛ پژوهشگران گروه جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دهاقان، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه زمستان ۱۳۹۹ بصورت مقاله با عنوان «شناسایی عوامل موثر بر خشونت خانگی مقابل مردان» در فصل نامه پژوهش های جامعه شناختی انتشار یافته است.




1400/03/08
11:57:54
5.0 / 5
1084
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
NeoPedia