NeoPedia
در قالب یك پایان نامه بررسی شد

اثربخشی روشی برای درمان مشكلات بلع بیماری پاركینسون

اثربخشی روشی برای درمان مشكلات بلع بیماری پاركینسون

به گزارش نئوپدیا یک دانشجوی دکترای تخصصی گفتاردرمانی در پژوهشی که برای اولین بار در جهان انجام شده با استفاده از شیوه نامه جدید به بررسی اثربخشی ترکیبی تحریک الکتریکی (tDCS) و درمان رایج بلع بر بهبود اختلال بلع بیماران مبتلا به پارکینسون پرداخت.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، علی اکبر دشتله ئی، دانشجوی دکترای تخصصی گفتاردرمانی دانشگاه علوم پزشکی تهران با راهنمایی دکتر احمدرضا خاتون آبادی، در یک پژوهش که برای نخستین بار در جهان و با استفاده از پروتکلی جدید در بیماران مبتلا به پارکینسون طراحی و انجام شد، به بررسی اثربخشی درمان ترکیبی تحریک الکتریکی (tDCS) و درمان رایج بلع بر بهبود اختلال بلع بیماران مبتلا به پارکینسون پرداخت.
دشتله ئی در توضیح لزوم انجام این پژوهش ضمن اشاره به شیوع یک درصدی این بیماری در افراد بالای ۶۰ سال و با عنایت به افزایش جمعیت سالمندان در کشور طی سالهای آتی و متعاقباً افزایش مبتلایان به این بیماری اضافه کرد: یکی از اشکالات شایع در بیماران پارکینسون، اختلال بلع است که حدوداً در بیشتر از ۸۰ درصد از این بیماران در طول دوره بیماری، گزارش شده است.
وی خاطرنشان کرد: اختلال بلع عوارض گوناگونی همچون کاهش وزن، کمبود آب بدن و عفونت ریه ناشی از آسپیراسیون در این بیماران به وجود می آورد و حتی در حدود ۳۰ درصد گزارش شده است که عفونت ریه در بیماران پارکینسون می تواند منجر به فوت این بیماران شود. ازاین رو درمان اختلال بلع و جلوگیری از عوارض آن می تواند کمک شایانی به این بیماران کند و در کیفیت زندگی آنها اثر مطلوبی داشته باشد.
ایشان در ادامه در توضیح نتایج این پژوهش اظهار داشت: نتایج مطالعه نشان داد درمان ترکیبی اختلال بلع می تواند سبب ماندگاری اثرات مطلوب درمان و بهبود عملکرد بلع در این بیماران شود و از سویی با ماندگاری نتایج درمانی، هزینه های درمانی را در این بیماران را می کاهد.
توضیح این که این پژوهش زیر نظر پروفسور مایکل نیچه، رئیس دپارتمان روانشناسی و علوم اعصاب مرکز تحقیقاتی لایبنیتز شهر دورتموند آلمان بعنوان استاد مشاور رساله انجام شد. وی از سال ۲۰۰۰ با مطرح کردن اثربخش بودن تحریک الکتریکی(tDCS) بر قشر حرکتی مغز برای نخستین بار، بعنوان فردی پیشگام، زمینه ساز تحولات بزرگ و جدیدی در این حیطه محسوب می شوند. وی از سال ۲۰۱۷ بعنوان استاد مدعو گروه گفتاردرمانی در این دانشکده مشغول فعالیت است و در برگزاری کارگاه های آموزشی و همینطور استاد مشاور رساله های دانشجویان دکترای تخصصی همکاری دارد.
پروفسور نیچه ضمن تأیید نتایج پژوهش انجام شده، این مطالعه را در نوع خود مطالعه ای بی نظیر و موفق در زمینه درمان اختلال بلع در بیماران پارکینسون توصیف کرد.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، نتایج این پژوهش در دو مجله Experimental and clinical sciences(EXCLI Journal) و Archives of Neuroscience به چاپ رسیده است.1400/03/09
10:03:07
5.0 / 5
1044
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia