NeoPedia
در یك شركت دانش بنیان محقق شد؛

ساخت عایق های نانویی انرژی كه انتقال حرارت را می كاهد

ساخت عایق های نانویی انرژی كه انتقال حرارت را می كاهد

نئوپدیا: یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت عایق های انرژی با فناوری نانو شد که میزان انتقال حرارت را می کاهد.به گزارش نئوپدیا به نقل از معاونت علمی و فناوری، یکی از دغدغه های جدی صنایع بالا دستی، جلوگیری از هدررفت انرژی و کمک به حفظ منابع است؛ این روند با کمک شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور روندی تازه گرفت.
ایزوله یا عایق کردن، فرآیندی است که از دیرباز حتی در دوران باستان، برای جلوگیری از نفوذ آب، هوا یا گرد و غبار به روش های مختلف مورد استفاده قرار می گرفت و الان، با توسعه فناوری ها، شکل تازه ای یافته است.
روش هایی که تا سالهای قبل برای تولید عایق ها و ایزوله کردن تجهیزات به کار می رفت، نیازمند صرف زمان، هزینه و ماده اولیه بالایی بود. همین طور خیلی از مواد مورد استفاده، چسبندگی چندانی نداشتند.
به کمک پیشرفت فناوری و توسعه دانش شیمی ترکیب های تازه ای همچون رنگ هایی که علاوه بر زیبایی و استواری قسمتی از خواص عایق و نفوذناپذیری برخوردار باشند، مانعی برای هدررفتن انرژی شده و نقش اثربخشی در ایزوله کردن ایفا می کنند.
یکی از معیارهایی که در پروسه بررسی میزان عایق بودن یک پوشش مورد توجه قرار می گیرد، میزان انتقال حرارت است که در پوشش های تولید شده، این میزان بسیار پایین بوده و کارآیی بالایی را نشان میدهد. این پوشش ها با وجود ضخامت اندکی که دارند، کار عایق را به خوبی انجام می دهند.
اگرچه بیش از ۲دهه از تولید رنگ هایی که بعنوان پوششی برای جلوگیری از هدررفت انرژی حرارتی مورد استفاده قرا می گیرند گذشته است، اما فناوری این پوشش ها در کشورمان پیشرفت چندانی نداشت. با ورود یک شرکت فناور به این حوزه، با بهره گیری از فناوری نانو و به کمک خاصیت های آب، این پوشش ها شکل و کارایی تازه ای یافته اند.
این شرکت توانسته است ضمن بومی سازی این فناوری، نسل تازه ای از این عایق را که علاوه بر قابلیت رنگ آمیزی، پوشش انرژی نیز به حساب می آیند، تولید و تجاری سازی کند. با بهره گیری از بسپارهای مبتنی بر آب، به کمک ذرات دارای ابعاد نانومتری، فرآورده ای به دست می آید که میزان انتقال حرارت را کاهش داده و ضمن افزایش کارایی و اثربخشی بیش از ۸۵درصد، در جایگاه بالاتری نسبت به نمونه های موجود در بازار قرار می گیرد.
تولید نمونه ایران ساخت عایق ها
در حال حاضر محصولات موجود در بازار داخلی با ساختار و پایه ای متفاوت نسبت به نمونه تولید شده، فرموله می شوند و نمونه ایران ساخت، نخستین در نوع خود محسوب می شود.
از این محصول دانش بنیان می توان در پوشش دهی تا حداکثر ۲۵۰ درجه سانتی گراد بهره برد و در صنایع و کارخانجاتی که به این پوشش ها نیازی مبرم دارند مورد استفاده قرار داد. بطور مثال دیگ های صنعتی، خطوط انتقال سیالات و گازهای گرم و صنایع غذایی و دامپروری جزو مخاطبان این محصول به شمار می روند.
علاوه بر این محصول، تولیداتی در حوزه محصولات زیست محیطی و ساختمانی تولید می کند که توانسته است ضمن ایجاد اشتغال برای متخصصان و دانش آموختگان دانشگاهی زمینه تامین نیاز کشور را فراهم نموده است و توانسته تولید بیش از ۳۰ تن رنگ عایق را در دستور کار قرار دهد.
با تولید رنگ عایق حرارتی نانویی تا حالا برای ۵ نفر بصورت مستقیم و ۳۰ نفر بصورت غیرمستقیم ایجاد اشتغال شده است که ضمن رفع نیاز در دوران تحریم ها چالش تامین مواد اولیه را با تولید ایران ساخت به حداقل رسانده است.


منبع:

1400/03/10
23:09:13
5.0 / 5
1067
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , شركت , صنعت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
NeoPedia