NeoPedia
در نشست كمیته ساماندهی تحقیقات كووید ۱۹ عنوان شد

بین پژوهشگران و سیاست گذاران شكاف وجود دارد

بین پژوهشگران و سیاست گذاران شكاف وجود دارد

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ضمن دعوت از فوکال پوینت­ های پژوهشی کووید-19 به مشارکت در طرح­ های تحقیقاتی فراخوان کاکرین از اعطای گرنت های تحقیقاتی به آنها اطلاع داد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، در نشست هفتگی فوکال پوینت های پژوهشی کلان مناطق کمیته ساماندهی تحقیقات کووید ۱۹ که با حضور دکتر فرید نجفی، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر قباد مرادی مشاور معاونت، اعضای کمیته کشوری ساماندهی تحقیقات کووید-۱۹ و ۱۰ فوکال پوینت پژوهشی از سراسر کشور برگزار شد، در ابتدا گزارشی از عملکرد برنامه فوکال پوینت­ ها در زمینه ساماندهی تحقیقات کووید ۱۹ ارائه شد.
نجفی ضمن قدردانی از تلاش و زحمات فوکال پوینت ­های پژوهشی در سراسر کشور، با اعلان اینکه ساماندهی تحقیقات کووید ۱۹ در دانشگاه ها یکی از اولویت های معاونت تحقیقات است، اظهار داشت: این که تحقیقات بصورت هدفمند صورت گیرد و نتایج آن به سرعت در اختیار سیاست گذاران قرار گیرد یکی از الزاماتی است که تمامی کشورهای دنیا در جهت آن گام برمی دارند که ما نیز می خواهیم با قدرت و شتاب بیشتری به این حوزه وارد شویم.
نجفی در ادامه به فراخوان اخیر شبکه کاکرین با هدف راهبری تحقیقات کووید ۱۹ اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از اهداف تشکیل شبکه کاکرین ارائه سریع ترجمان دانش به سیاست مداران برای اتخاذ تصمیمات جدید است و به مدیران در سطح ملی و بین المللی کمک می­کند تا با تاکید بر شواهد و یافته­ های علمی تصمیم­ گیری کنند.
وی با ابراز تاسف از این که همیشه شکافی میان پژوهشگران و سیاستمداران وجود دارد، اظهار داشت: یافته های علمی پژوهشگران جهت بهره ­برداری به درستی ترجمه نمی ­شود و از طرف دیگر سیاستمداران نیز تمایلی به استفاده از شواهد علمی نشان نمی دهند. هدف از سند سیاست گذاری آگاه از شواهد که سال ۹۶ تصویب گردید و مسکوت باقی ماند این بود که هزینه تصمیم­ گیری بدون شواهد علمی در کشور بالا رود.
نجفی اضافه کرد: شبکه کاکرین در کشور به وجود آمده تا این شکاف رفع گردد. تحقیقاتی که در دانشگاه ­ها انجام می­شود ساماندهی نماییم تا هم از تکرار تحقیقات جلوگیری به عمل آید و هم از نتایج تحقیقات به درستی استفاده گردد.
او همین طور از فوکال پوینت­ ها دعوت کرد در انجام تحقیقاتی که در فراخوان شبکه کاکرین انتشار یافته است، مشارکت کنند.
نجفی با بیان این خبر اظهار داشت: گرنت ­هایی برای فوکال پوینت­ های پژوهشی در نظر گرفته شده است که به آنها اهدا خواهد شد.
در فراخوان شبکه کاکرین هشت موضوع اعلام شده که تا حالا هیچ گروه تحقیقاتی به آنها نپرداخته است؛ فوکال پوینت­ ها می توانند باتوجه به ملاحظات سیستماتیک کاکرین در این فراخوان مشارکت کنند و از حمایت­ های نیماد هم بهره ­مند شوند. فقط پژوهشگران باید توجه نمایند که نتایج این تحقیقات خیلی سریع و ظرف چند ماه آماده و منتشر شود.
سپس دکتر قباد مرادی، مشاور معاون تحقیقات و فناوری اظهار داشت: ۱۰ فوکال پوینت پژوهشی در کلان منطقه های کشور برای ایجاد ارتباط موثرتر با دانشگاه ها وجود دارند. از ۲۶ بهمن ماه تا حالا ۱۴ نشست مستمر برگزار شده که طی آن تحقیقات دانشگاه­ های علوم پزشکی در زمینه کووید ۱۹ ساماندهی و هماهنگ شده است.
در ادامه دکتر ایزدی به شرح گزارشی از عملکرد ۱۰ فوکال پوینت پژوهشی از شروع فعالیت پرداخت و اظهار داشت: در جلسات برگزار شده برنامه­ ها معرفی و درباب هر یک تبادل نظر انجام شده است از فوکال پوینت­ ها خواسته شده تا این برنامه­ ها را در کمیته ­های دانشگاهی به اشتراک گذارند. ضمن ارائه گزارش ­مقالات کشوری از آنها خواستیم که گزارش­ عملکرد­هایشان را ارسال نمایند. علاوه بر آن برنامه های جانبی مانند اولویت ­های پژوهشی، Journal Watch و غیره تعریف کردیم.
او به شرح گزارشی از عملکرد و میزان همکاری فوکال پوینت­ های دهگانه اصفهان، مازندران، مشهد، اهواز، تبریز، شیراز، کرمان، همدان، تهران پرداخت و اظهار داشت: در دور نخست از کلان منطقه­ ها گزارش گیری شد تا درک درستی از جایگاه و سطح دانشگاه­ ها به دست آوریم. اقدامات انجام شده، تعداد مقالات، طرح­ ها، وبینارهای برگزار شده و غیره همه ثبت شدند. سپس روال اندکی تغییر نمود و معرفی ۲۳ برنامه بروزرسانی شده و برنامه­ های کمیته ساماندهی کووید ۱۹ با عنوان ارزشیابی اثرات پژوهش ­های ویروس کووید ۱۹ در دست اقدام قرار گرفت.
بنابر اعلام سایت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت؛ دکتر ایزدی همین طور از برنامه­ های آینده فوکال پوینت­ های پژوهشی آگاهی داد و اظهار داشت: معرفی بهترین تحقیقات، بروزرسانی گزارش مربوط به طرح­ ها و مقالات در هر کلان منطقه بصورت گزارش کمی و کیفی، تعیین عناوین اولویت­ های پژوهشی بصورت ماموریت محور به دانشگاه ­ها واگذار شود، همکاری و مشارکت داوطلبانه در سایر برنامه­­ های کمیته کشوری ساماندهی تحقیقات کووید ۱۹ همچون برنامه ­های دو ماه آتی خواهد بود.
منبع:

1400/03/12
12:58:45
5.0 / 5
998
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
NeoPedia