NeoPedia
در یك مطالعه روی سلول های سرطانی مطرح شد

كاهش بقای سلول های سرطان خون با عصاره هسته زردآلو

كاهش بقای سلول های سرطان خون با عصاره هسته زردآلو

نئوپدیا: نتایج یک تحقیق بر روی دو رده از سلول های سرطان خون نشان داد که عصاره هسته زردآلو می تواند میزان زنده مانی سلول های سرطان خون را کم کند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، زردآلو همچون گیاهان خانواده گل سرخیان یا رُزاسه است و فعالیت ضد توموری این خانواده بر روی سرطان های روده بزرگ، پروستات، مثانه، سرویکس، ریه و پستان در پژوهش های مختلف تایید شده است. خاصیت ضد توموری زردآلو به یکی از ترکیبات طبیعی موجود در هسته آن، به نام «آمیگدالین» نسبت داده می شود.

با توجه به این مورد پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران، با انجام یک مطالعه تأثیر عصاره هسته زردآلو را بر رده های سلولی «لوسمی حاد» یا سرطان خون بررسی کردند تا مکانیسم تأثیر آنرا مشخص کنند.

برای انجام این مطالعه دو رده سلولی (Nalm-6 و KG-1) از انستیتو پاستور خریداری شد و پژوهشگران بعد از تهیه عصاره هسته زردآلو، این عصاره را به محیط کشت سلول های سرطان خون اضافه کردند. بعد از ۴۸ ساعت میزان سمیت این عصاره و تأثیر آن بر چرخه سلولی سلول های سرطانی مورد بررسی قرار گرفت.

مشاهدات این مطالعه حاکی از این بود که عصاره هسته زردآلو می تواند میزان زنده مانی سلول های سرطانی Nalm-6 و KG-1 را کم کند و میزان بقای این سلول های توموری با افزایش دوز عصاره کاسته می شود.

بررسی های این مطالعه نشان داد که این عصاره سبب ایجاد آپوپتوز یا مرگ برنامه ریزی شده در سلول های سرطانی می شود و می تواند پیشرفت چرخه سلولی را تنظیم کند.

به گفته پژوهشگران این تحقیق؛ به نظر می آید عصاره اتیل استاتی هسته زردآلو می تواند منجر به کاهش تکثیر رده های سلولی Nalm-6 و KG-1 احیانا از راه تنظیم چرخه سلولی شود.

پژوهشگران این تحقیق می گویند که در این مطالعه سنجش فعالیت آنزیمی caspase3 و آنالیز وسترن بلات برای پروتئین های Bcl2 و Bax به علت عدم دسترسی به کیت و هزینه های بالا انجام نشده است.

این مطالعه بر روی سلول های سرطانی انجام شده و بررسی های بیشتری برای تایید نتایج این مطالعه نیاز است.

در انجام این تحقیق شیوا مصدق منشادی، فاطمه نادعلی و محمدرضا شمس اردکانی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی تهران، مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «خاصیت ضد توموری عصاره هسته زردآلو بر لوسمی های حاد از راه تنظیم چرخه سلولی» در مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، انتشار یافته است.

منبع:

1400/03/13
15:58:53
5.0 / 5
1036
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
NeoPedia