NeoPedia
در پایش نابرابری سلامت عنوان شد

امید به زندگی بیشتر ایرانی ها در قیاس با مردم منطقه

امید به زندگی بیشتر ایرانی ها در قیاس با مردم منطقه

به گزارش نئوپدیا رئیس شبکه تحقیقاتی عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت با بیان اینکه میانگین امید به زندگی کشور از سال های پیشین همواره درحال افزایش بوده و در سال های اخیر به بیشتر از 75 سال رسیده است، اظهار داشت: این میزان از میانگین منطقه بالاتر است.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، کارگاه دو روزه پایش نابرابری سلامت با همکاری دپارتمان تحلیل داده دفتر سازمان جهانی بهداشت مستقر در ژنو و دفتر نمایندگی این سازمان در تهران توسط مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی موثر بر سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران و با شرکت 40 نفر از کارشناسان حوزه عدالت در سلامت بامداد روز سه شنبه 1 تیر ماه 1400 به صورت مجازی شروع شد.
دکتر باقر لاریجانی، رئیس شبکه تحقیقاتی عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت در این مراسم عدالت را یکی از اصول مهم چهارگانه اخلاقی و از عمده ترین مباحث اخلاق پزشکی نوین و از تعهدات و الزامات حرفه پزشکی خواند.
نائب رئیس کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر اضافه کرد: نخستین قدم در جهت حل معضلات بهداشتی و دستیابی به عدالت در سلامت در سطحی گسترده و برای تمامی زیر گروه های جمعیتی، شناسایی موانع این راه و ریشه های ایجاد نابرابری هاست تا بتوان با برنامه ریزی و مدیریت درست آنها را برطرف کرد.
وی با بیان اینکه نخستین تلاش ها برای تعیین و بررسی شاخص ها و داده های در رابطه با عدالت در نظام سلامت کشور از سال 88 آغاز شدند، خاطرنشان کرد: در سالهای بعد از آن بود که به همت پژوهشگران و دغدغه مندان نظام سلامت دو مطالعه urban HEART در سطحی کلان انجام شد که نتایج آنها را میتوان جزو نخستین داده های در رابطه با عدالت در سلامت و نخستین محرک تعریف شاخصهای منحصر به فرد در نظام بهداشتی جمهوری اسلامی ایران دانست.
لاریجانی در ادامه ضمن اشاره به امید به زندگی ایرانیانافزود: ایران در شاخصهای مرگ و میر مادران، نوزادان و کودکان زیر پنج سال هم جزو 10 کشور اول منطقه است.
لاریجانی با تکیه بر این مهم که در شاخصهای مشارکت مالی و هزینه های سلامت با وجود سیاست های کاهش پرداخت از جیب و طرح تحول سلامت شاهد تغییراتی مطلوب در میزان پرداخت از جیب و هزینه های کمر شکن سلامت بودیم، خاطرنشان کرد: هرچند که سرانه هزینه های سلامت در ایران کمی بیشتر از میانگین منطقه است اما این تفاوت با هزینه کرد بیشتر دولت در بخش سلامت و با عرضه حق بیمه و یارانه های سلامت کنترل شده، به نحوی که میزان پرداخت از جیب در ایران پایین تر از میانگین منطقه بوده و نسبت هزینه های کمر شکن سلامت در ایران با میانگین منطقه حدودا برابر است.
وی در انتها با این جمع بندی که با وجود دستاوردهای چشم گیر در زمینه های بهداشتی و پیشرفت روزافزون تکنولوژی های نظام سلامت به علت مشکلاتی اندازه گیری این شاخص ها هنوز آنگونه که باید در دستور کار قرار نگرفته و به صورت دوره ای و روتین در خیلی از مراکز انجام نمی شوند اظهار داشت: بنابراین برنامه ریزان و سیاستگذاران باید سیستمی را طراحی نمایند که اخلاقی، کارا و اثربخش بوده و بر پایه شاخصهای سنجش عدالت و داده های گردآوری شده ی آنان باشد.
در مراسم گشایش این کارگاه کشوری، دکتر علیرضا اولیایی منش، رئیس مرکز تحقیقات عدالت در سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهراننیز با معرفی اجمالی از مرکز متبوع خود، رسالت آنرا توجه به عوامل اجتماعی تعیین کننده و نیازهای اساسی در این حوزه خواند تا با انجام تحقیقات در عرصه جامعه و تولید دانش مورد نیاز در حفظ و ارتقاء سلامت عمومی جامعه مشارکت کند.
وی راه اندازی شبکه تحقیقات عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت را اقدامی مهم در زمینه عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت و عدالت در سلامت معرفی نمود که جهت تبادل اطلاعات، دانش و تجارب موجود در مناطق مختلف کشور به منظور عرضه تصویری مناسب جهت اولویت بندی، برنامه ریزی و سیاست گذاری در امر تعیین کننده های اجتماعی سلامت و عدالت در سلامت شکل گرفته است.
در ادامه آیین آغاز به کار این کارگاه کشوری، دکتر جعفر حسین، نماینده دفتر سازمان جهانی بهداشت در ایران هم ضمن تاکید بر پشتیبانی از فعالیتهای این شبکه، تولید و شناسایی شواهد در مورد توزیع عادلانه سلامت را مستلزم یک همکاری بین بخشی و فرابخشی خواند که نتایج حاصل از آن میتواند برای سیاست گذاری در تمام ابعاد نه تنها سلامت مورد بهره برداری قرار گیرد.

منبع:

1400/04/02
22:45:13
5.0 / 5
1153
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
NeoPedia