NeoPedia

سایت موزه گورستان عیلامیان بوشهر راه اندازی می شود

سایت موزه گورستان عیلامیان بوشهر راه اندازی می شود

بوشهر شهردار بندر بوشهر اظهار داشت: سایت موزه گورستان عیلامیان در محله شغاب این شهر بعنوان یک مرجع مشهور جهانی در دانش دیرینه شناسی راه اندازی می ‎شود.


حسین صالحیان روز چهارشنبه در این باره اظهار نمود: از دیدگاه باستان شناسان این گورستان بیان گر یک سنت تدفینی است که به صورت احتمالی از دوره هخامنشی شروع شده ولی تاریخ گذاری صورت گرفته پیرامون آن از اواخر دوره اشکانی تا اوایل دوره ساسانی و ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سال قدمت دارد.
وی خاطرنشان کرد: گورستان شغاب در دانش دیرینه شناسی شهرت جهانی دارد و راه اندازی سایت موزه آن حائز اهمیت بسیار زیادی است چونکه به گواه یکی از باستان شناسان بین المللی نوع تدفین اجساد در این گورستان در هیچ جای دنیا یافت نشده است.
شهردار بوشهر اضافه کرد: در این حوزه از "ده پهلوان" بعنوان عضو هیئت علمی گروه دیرینه شناسی دانشگاه تهران کمک گرفته شده تا بتوان با استفاده از ظرفیت‎ های علمی وی نسبت به راه اندازی سایت موزه گورستان عیلامیان بوشهر اقدام کرد
صالحیان تصریح کرد: بوشهر شهری با قدمت تاریخی بسیار بالا است که در صورت احیای ظرفیت های تاریخی آن به شهری با تراز شهرهای اصفهان، شیراز، یزد در سطح ملی و بین المللی معرفی خواهد شد.
وی اظهار داشت: در صورت توجه لازم به ظرفیت تاریخی بوشهر گردشگری آن و بخصوص از لحاظ تاریخی رونق گرفته و وضعیت اقتصادی و اشتغال ساکنان این بندر هم به واسطه صنعت توریسم متحول می ‏شود.
به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا: گورستان شغاب از جاهای دیدنی بوشهر به حساب می آید که حدود سال ۱۳۷۷ از جانب اداره میراث فرهنگی کشف و از این سال در لیست آثار ملی ثبت شده است. در این قبرستان اسکلت اموات در داخل خمره های بزرگ و کوچک رنگ مدفون شده که روی بعضی از خمره ها نوشته‎ های هم نقش بسته است.
در دین زرتشت، جسدها را درون خمره یا تابوت هایی از جنس سنگ و سفال و در داخل صخره های سنگی می گذاشتند تا طبق اعتقاد آنها، خاک آلوده نشود. بعد از گذشت زمان و با متلاشی شدن اجساد، استخوان ها را همراه با آنچه همراه اجساد دفن شده بود، داخل استودانی می گذاشتند تا به این ترتیب، فضا برای دفن دیگر مردگان باز شود و گورستان بزرگ تر نشود.
محوطه گورستان شغاب شامل پشته های کم ارتفاعی است که تا لب دریا کشیده شده که این پشته ها هر چه به محله شغاب نزدیک تر می شوند قابلیت دید بیشتری پیدا می‎ کند.1400/04/09
18:52:56
5.0 / 5
967
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
NeoPedia