NeoPedia
با قانون مجلس؛

معافیت شركتهای فناوری از پرداخت سهم عوارض مالیات بر ارزش افزوده

معافیت شركتهای فناوری از پرداخت سهم عوارض مالیات بر ارزش افزوده

بر مبنای قانون مالیات بر ارزش افزوده که اخیرا به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، شرکتهای پارک های علم و فناوری از پرداخت سهم عوارض قانون مالیات بر ارزش افزوده معاف شدند.به گزارش نئوپدیا به نقل از معاونت علمی و فناوری، بر مبنای قانون مالیات بر ارزش افزوده که اخیرا به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، شرکتهای پارک های علم و فناوری از پرداخت سهم عوارض قانون مالیات بر ارزش افزوده معاف شدند.
این مصوبه یکی از اساسی ترین قوانین زیر ساختی توسعه پارک هاست که با همت معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری پیگیری و بعد از سیر مراحل قانونی برای اجرا ابلاغ گردید.
اختصاص عوارض و مالیات بر ارزش افزوده پارک های علم و فناوری به تقویت زیرساخت های پارک ها
تبصره ویژه تسهیل گری در کسب و کار و توسعه پارک های علم و فناوری برای ارتقای زیرساخت های دانش بنیان های مستقر که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید بعد از تایید توسط شورای نگهبان توسط رئیس مجلس شورای اسلامی برای اجرا ابلاغ گردید.
در این مصوبه آمده است؛
«عایدی و عوارض ارزش افزوده دریافتی از شرکتهای فناور مستقر در پارک های علم و فناوری و بعد از واریز به خزانه داری کل کشور به صورت صد در صد به همان پارک بابت ایجاد توسعه و نگهداری زیرساخت ها و فضاهای عمومی آموزشی پژوهشی و فناوری و عرضه خدمات شهری اختصاص می یابد.
آیین نامه اجرایی این تبصره ظرف سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با همکاری وزارت علوم و وزارت بهداشت تهیه می شود و به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.»
با این قانون، مالیات ناشی از ارزش افزوده فروش شرکتهای پارکی که از جانب پارک ها به خزانه داری دولت پرداخت می شد باردیگر به پارکها برای تقویت زیرساخت های آنها اختصاص خواهد یافت.
قانون مالیات بر ارزش افزوده پیش از این هم وجود داشت اما بعد از اصلاح و تغییرات اساسی، در دستور کار مجلس قرار گرفت و تصویب گردید. در این قانون سهم شرکتهای مستقر در پارک های علم و فناوری از عوارض که در قانون مالیات بر ارزش افزوده می باید پرداخت می شد، باردیگر به پارک ها باز می شود.
عوارض مالیات بر ارزش افزوده چیست
پارک های علم و فناوری که دارای محدوده مشخص و محصور هستند از خدمات شهرداری ها بهره مند نمی شوند، ازاین رو، هزینه تأمین تاسیسات عمومی و عرضه خدمات شهری پارک ها می بایست از محل بودجه عمومی پارک تامین گردد که این روش علاوه بر اینکه معمولاً پارک ها را با کمبود اعتبار مواجه کرده؛ همواره تأمین زیرساخت های شهری پارک های علم و فناوری را با مشکلات مختلف روبرو کرده است.
بنابراین هم نیاز است که منابع نسبتا پایداری برای عرضه این خدمات در نظر گرفت و هم مکانیزم های شفاف هزینه کرد و ارزیابی عرضه این خدمات باکیفیت، طراحی و اجرا شود.
بند قانونی مدنظر در چارچوب تبصره ۷ بند «ب» ماده ۳۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده که با پیشنهاد و پیگیری ۳ ساله معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دنبال شد این امکان را به پارک های علم و فناوری می دهد که با افزایش تعداد شرکتهای فناور مستقر و کمک به تجاری سازی محصولات دانش بنیان، سهم فروش شرکتهای پارک در اقتصاد ملی افزایش پیدا کرده و به تبع آن منابع مالی جدید برای توسعه زیرساخت های عمرانی و شهری پارک فراهم گردد.
با ابلاغ و اجرای این قانون، گام بزرگی در زمینه ایجاد درآمد پایدار برای پارک های علم و فناوری کشور به منظور ایجاد و نگهداری زیرساخت لازم برای شرکتهای دانش بنیان برداشته شد که باعث رونق بیشتر از پیش پارک ها و ارتقا خدمت رسانی به واحدهای فناور مستقر در آنها خواهد شد.
همچنین با پیگیری معاونت علمی و فناوری، سهم مالیات بر ارزش افزوده خدمات صندوق های پژوهش و فناوری کشور هم مشمول معافیت قرار گرفت.
این دستاورد جدید برای پارک های علم و فناوری است که به آنها کمک می نماید در توسعه زیرساختی و گسترش فضای فعالیت شرکت ها به نحو مطلوب بهره ببرند؛ پیش از این، مبلغ مورد اشاره به شهرداری ها پرداخت می شد در حالیکه شهرداری ها خدماتی دریافت نمی کردند. با تصویب این قانون، محل مصرف به ناحیه نوآوری اختصاص می یابد که به تایید شورای نگهبان هم رسیده و دست آنها را در عرضه خدمات بهتر گشاده می کند.


منبع:

1400/04/14
10:00:30
5.0 / 5
1042
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , پژوهشی , تقویت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان نئوپدیا
NeoPedia