NeoPedia
در نشستی با حضور معاون وزیر بهداشت تشریح شد

مجازات وزارت بهداشت برای نویسندگان مقالات ریتركت شده

مجازات وزارت بهداشت برای نویسندگان مقالات ریتركت شده

نشست مدیران ستادی معاونت تحقیقات و فناوری و معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور با مبحث تشریح جزئیات و تغییرات دستورالعمل جدید ˮارزشیابی فعالیتهای تحقیقات و فناوری دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشورˮ برگزار گردید.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، در این نشست که به صورت مجازی برگزار شد، مدیران و دبیران تمامی مراکز، کمیته ها و برنامه های فعال در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت باحضور دکتر فرید نجفی، معاون تحقیقات و فناوری در جهت رفع هرگونه ابهام به عرضه جزئیات دستورالعمل جدید "ارزشیابی فعالیتهای تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی" پرداختند و به سوالات مطرح شده از جانب دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی در این حوزه پاسخ دادند.

دکتر محمدرضا منظم، رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت ضمن قدردانی از دکتر نجفی جهت اهتمام و توجه ویژه در یکپارچه سازی سامانه ارزشیابی، به عرضه توضیحاتی در مورد دستورالعمل های محور فناوری پرداخت و اظهار داشت: ارزشیابی هر سال بر مبنای داده های سال قبل انجام می شود چونکه برخی شاخص ها مانند فروش در تیر ماه هر سال با عرضه اظهارنامه های مالیاتی احصا می شود.

او اضافه کرد: سامانه بسیار شفاف است و ورود دقیق اطلاعات در حوزه فناوری به ارزشیابی صحیح کمک می نماید.

سپس دکتر افتخاری، معاون ارزشیابی مرکز توسعه و هماهنگی تحقیقات به عرضه توضیحات بخش تولید دانش پرداخت و اظهار داشت: این محور ۸ شاخص دارد که اصلی ترین آن برونداد تحقیقاتی است که شامل مقالات انتشار یافته، تالیف کتاب و عرضه مقاله در همایش ها و کنفرانس ها می شود. یکی از مهم ترین تغییرات دستورالعمل جدید درج امتیاز منفی برای مقالات است. در واقع مقالاتی که به علت تخلف پژوهشی ابطال می شوند به میزان ۱۰ برابر مقاله همتراز از امتیاز مقالات کسر می شود و همچنین مقالاتی که در مجله نامعتبر منتشر شوند به میزان سه برابر مقالات همتراز از امتیاز مقالات کسر می شود.

او اضافه کرد: در این تغییرات شاخص جدیدی اضافه نشده است بلکه شاخصهای قبلی بروزرسانی شده اند.

دکتر زنده دل، مشاور معاونت تحقیقات و فناوری هم به تشریح برنامه ملی ثبت بیماری ها و نتایج سلامت پرداخت و اظهار داشت: ثبت بیماری ها و نتایج سلامت عبارت است از جمع آوری مستمر و نظام مند اطلاعات کلیه افراد در یک جمعیت مشخص که برای آنها یک بیماری یا پیامد سلامت خاص تشخیص داده شده است. ارزشیابی این برنامه یک روندپویا است که مراحل اجرای برنامه ثبت شامل سه مرحله شروع، استقرار و توسعه است که پس از گذشت پنج سال سهم بیشتری به دو مرحله استقرار و توسعه اختصاص پیدا می کند.

در ادامه دکتر احسان شمس گوشکی، دبیر کمیته اخلاق پزشکی ضمن قدردانی از دست اندرکاران تدوین دستورالعمل ارزشیابی و راه اندازی سامانه یکپارچه به تشریح مبحث اخلاق در پژوهش پرداخت و اظهار داشت: ماهیت ارزشیابی جدید به سمت استانداردهای نوین حرکت کرده است. هرگونه تخلف پژوهشی که در راه ارزشیابی مشخص شود، همچون (سرقت ادبی، انتشار هم پوشان، انتشار تکراری، وابستگی سازمانی غیر واقعی، ارجاعات غیر استاندارد و...) مبحث به کمیته ملی اخلاق در پژوهش گزارش و پس از بررسی مبحث بر حسب احراز تخلف پژوهشی؛ جهت اقدام قانونی در مورد افراد، تخلف و حذف امتیاز مربوطه؛ معادل ۱۰ برابر مستند هم تراز امتیاز منفی در نظر گرفته خواهد شد.

سپس دکتر مهناز خانوی، دبیر کمیته دانشجویی هم به تشریح نحوه ارزشیابی کمیته های تحقیقات دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی کشور پرداخت و اظهار داشت: هفت شاخص کلی برای این بخش در نظر گرفته شده که شش شاخص اصلی و شاخص نیروی انسانی الزامی است. حداکثر امتیاز اختصاص یافته به این بخش ۵۰ امتیاز است.

دکتر کبیری هم جزئیات نحوه امتیازدهی به بخش اطلاعات و انتشارات علمی، مجلات و ترجمان دانش را برشمرد و اظهار داشت: این بخش به چهار شاخص تقسیم شده است که هر کدام ۲۰ امتیاز دارد که شیوه امتیازدهی و نحوه ارزیابی و داوری به صورت شفاف در دستورالعمل ابلاغ گردیده ذکر شده است.

در آخر هم مدیران ستادی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت به سوالات و ابهامات معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی و حاضران در این جلسه پاسخ دادند.

منبع:

1400/04/16
12:52:51
5.0 / 5
1038
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
NeoPedia