NeoPedia
پژوهشگران بررسی كردند

عوامل مؤثر بر سرعت انتشار كرونا

عوامل مؤثر بر سرعت انتشار كرونا

به گزارش نئوپدیا محققان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با انجام پژوهشی دریافتند که شاخصهای گوناگونی همچون میزان باروری عمومی، سرانه مصرف انرژی و سوخت، مطالعه، تورم و رشد اقتصادی می تواند بر سرعت انتشار کووید-۱۹مؤثر باشد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، در یافته های این پژوهش عنوان شده، کروناویروس ها، ویروس های دارای +RNA متعلق به خانواده Coronaviridae و دسته Nidovirales هستند که به صورت گسترده در انسان و سایر پستانداران وجود دارند. بطوریکه Coronaviruses در موش ها، مرغ ها، بوقلمون ها، خوک ها، سگ ها، گربه ها، خرگوش ها، اسب ها، گاوها و انسان ها شناسایی شده اند و می توانند سبب ایجاد انواع بیماری های شدید همچون بیماری های دستگاه گوارش تا دستگاه تنفسی شوند.
در دسامبر سال ۲۰۱۹، برخی از موارد ذات الریه پنومونی ناشی از علت ناشناخته در شهر ووهان و هوبئی چین ظاهر شد و شواهد بالینی نشان داد که این موارد بسیار شبیه پنومونی ویروسی است.
در این پژوهش که توسط علیرضا میراحمدی زاده با همکاری هاله قائم، موسی قلیچی قوجق و فاطمه رضایی انجام شده، مشخص شد که تعیین این عوامل مؤثر بر سرعت انتشار کووید-۱۹ می تواند اطلاعات دقیق تری را با عنایت به شاخصهای موجود در ۳۰ کشور اول با شیوع بالا در اختیار سیاست گذاران قرار دهد تا نتایج این اطلاعات برای برنامه ریزی و مدیریت بهتر این بیماری مورد استفاده قرار گیرد.
بر مبنای نتایج این پژوهش، شاخصهای گوناگونی همچون میزان باروری عمومی، سرانه مصرف انرژی و مصرف سوخت، سرانه مطالعه، تورم و رشد اقتصادی می تواند بر سرعت انتشار کووید-۱۹ اثر داشته باشد.
منبع:

1400/05/03
23:05:37
5.0 / 5
1078
تگهای خبر: پژوهش , پژوهشی , دانشگاه
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
NeoPedia