NeoPedia

تولید دستگاه تقطیر خورشیدی جدید با استوانه چرخان برای تولید آب

تولید دستگاه تقطیر خورشیدی جدید با استوانه چرخان برای تولید آب

نئوپدیا: در خیلی از مناطق خشک و کم آب مردم از دستگاه های تقطیر خورشیدی برای تولید آب شرب با بهره گیری از آب دریا یا آب آلوده استفاده می نمایند و حالا فناوری این کار بهبود یافته است.به گزارش نئوپدیا به نقل از نیواطلس، نوع جدیدی از دستگاه تقطیر خورشیدی می تواند از استوانه ای دوار و چرخان برای تولید آب شرب استفاده نماید. مزیت استفاده از این سیستم تازه قابل حمل بودن آنست.
نمونه های عادی این دستگاهها متشکل از حوضچه های حاوی آب غیرقابل شرب هستند که در زیر یک پوشش شفاف قرار گرفته اند. تابش نور خورشید سبب گرم شدن آب و تبخیر آن می شود. در نهایت قطرات بخار در سطح داخلی پوشش شفاف جمع شده و پس از خنک شدن مجدداً به مایع مبدل شده و در یک ظرف جداگانه برای نوشیدن جمع آوری می شوند.
این روش برای تولید آب شرب بسیار وقت گیر است و پژوهشگران روسی برای افزایش سرعت، یک دستگاه تقطیر خورشیدی دوار ساخته اند که متشکل از یک حوضچه مستطیل شکل (با یک پوشش شفاف لولایی) است که در داخل آن یک استوانه فولادی سیاه رنگ در جهت افقی قرار دارد.
این حوضچه پر از آب غیر قابل شرب است و استوانه به آرامی توسط موتور خورشیدی چرخانده می شود. با چرخاندن استوانه توخالی، یک لایه نازک از آب بطور مداوم در سطح آن تشکیل می شود. از آنجائیکه استوانه مذکور بسیار نازک است، آب موجود در حوضچه بسیار سریع تر گرم و تبخیر شده و به آب قابل شرب مبدل می شود.
بهره وری این دستگاه در مقایسه با دستگاه های تقطیر خورشیدی قدیمی تا ۲۸۰ درصد بیشتر است و این راندمان در ماه های گرم سال به ۳۰۰ الی ۴۰۰ درصد بیشتر می رسد.


منبع:

1400/05/11
12:38:55
5.0 / 5
1214
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
NeoPedia