NeoPedia

بررسی وجود فلز سنگین کادمیوم در گردوغبار هوا

بررسی وجود فلز سنگین کادمیوم در گردوغبار هوا

نئوپدیا: بررسی وجود کادمیوم در گردوغبار خشک اتمسفری شهر قزوین نشان داد که میزان این فلز سنگین در گردوغبار کم تر از حد مجاز برای کودکان و بزرگسالان بود؛ ولی ممکنست در آینده به سبب آلودگی بیش از پیش هوا، کادمیوم موجب ایجاد مشکلاتی در سلامتی مردم شود.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، یکی از مهم ترین چالش های بهداشتی و زیست محیطی کنونی در جوامع شهری و صنعتی آلودگی هوا است. توسعه روز افزون جوامع بشری و افزایش فعالیتهای اقتصادی و صنعتی در عصر حاضر، بدون توجه به ارزیابی اثرات این فعالیت ها باعث ورود آلاینده های مختلف به اتمسفر و تشدید آلودگی هوا شده است.

در این میان ذرات معلق هوابرد بعنوان یکی از بزرگترین مخاطرات اقلیمی و زیست محیطی در مناطق خشک و نیمه خشک به شمار می روند. آلودگی ذرات گرد و غبار به فلزات سنگین به دلیل سمیت، تجزیه ناپذیری و تجمع پذیری این عناصر یک مشکل جدی تلقی می شود.

شهر قزوین بعنوان مرکز استان و یکی از مهم ترین شهرهای ایران، به علت استقرار صنایع آلاینده در اطراف شهر، مجاورت با چندین شهرک صنعتی و آزاد راه های قزوین- تهران، قزوین- رشت و قزوین - زنجان و روند فزاینده افزایش تعداد خودرو ها از یک سو و بروز پدیده خشکسالی و گسترش روند بیابانی شدن در دشت های جنوبی قزوین، به علت اقلیم نیمه خشک، افت شدید منابع آبی و از بین رفتن پوشش گیاهی همراه با هجوم ریزگردها از غرب کشور از طرفی در سالیان اخیر باعث افزایش غلظت و درگیری این شهر با پدیده ذرات معلق اتمسفری شده است.

به همین دلیل پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی قزوین با انجام مطالعه ای خطرات بهداشتی فلز سنگین کادمیوم را در گرد و غبار خشک اتمسفری شهر قزوین در سال ۱۳۹۸ بررسی کردند.

نتایج ارزیابی خطر سرطانزایی کادمیوم در هریک از مسیرهای مواجهه نشان داد که بیشترین میزان خطر سرطان زایی در کودکان و بزرگسالان در راه مواجهه گوارشی و کمترین مقدار آن هم در هر دو گروه و در راه مواجهه استنشاقی به ترتیب برای کودکان و بزرگسالان بود.

میزان خطر سرطان زایی و غیرسرطان زایی ناشی از وجود کادمیوم در گرد و غبار خشک اتمسفری و مواجهه با در کودکان و بزرگسالان کمتر از حدود مجاز قابل قبول بود؛ ولی به علت آلودگی روزافزون هوا در آینده امکان دارد منجر به ایجاد اثرات زیان بار بر سلامت شهروندان شود.

پژوهشگران این مطالعه که نتایج آن در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته، پیشنهاد می کنند از نتایج به دست آمده در مدیریت و برنامه ریزی کنترل آلودگی هوای شهر قزوین، مدیریت و برنامه ریزی کنترل آلودگی منابع آب های سطحی و زیر زمینی، طرح های در ارتباط با پیشگیری از بیابان زایی و آلودگی خاک و پسماندها و گسترش فضای سبز شهری استفاده گردد.منبع:

1400/05/23
12:05:37
5.0 / 5
972
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
NeoPedia