NeoPedia
در قالب مطالعه قند و لیپید تهران مطرح شد

ضرورت توجه به آمار بالای مرگ های ناگهانی قلبی در ایران

ضرورت توجه به آمار بالای مرگ های ناگهانی قلبی در ایران

به گزارش نئوپدیا نتایج یک تحقیق نشان داده است بروز مرگ ناگهانی قلبی در ایران به شکل قابل توجهی بالا است.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، مرگ ناگهانی قلبی اتفاقی است که بار روانی سنگین و گاها غیرقابل جبرانی را بر دوش خانواده ها و افراد دارد و چه بسیار ناکامی ها و کاخ های فروریخته آرزو که به دنبال آن چهره در نقاب خاک کشیده اند. مطالعه قند و لیپید تهران با گذر بیشتر از ۲۰سال از عمر آن، بستری است تا بتوان در آن به بررسی این معضل پرداخت.
اخیرا طی مطالعه ای در مرکز تحقیقات جلوگیری از بیماری های متابولیک که مقاله آن در نشریه Scientific Reports با ضریب تأثیر ۴.۳۷ به چاپ رسیده، مشخص شده که میزان بروز این واقعه چیزی بیشتر از سالانه ۲ در ۱۰۰۰ نفر از ساکنین تهران با سن بیشتر از ۳۰ سال را شامل می شود.
دکتر فرزاد حدائق، مجری این طرح، با مقایسه میزان بین ۰.۲ تا ۰.۹۲ در ۱۰۰۰ شخص- سال این واقعه در کشورهای اروپایی، آمار بروز آن در جامعه ما را به شکل قابل توجهی بالا ارزیابی کرده و بر ضرورت بررسی علل وقوع آن به منظور برنامه ریزی برای جلوگیری از رخداد آن تصریح کرد.
به گفته رئیس مرکز تحقیقات جلوگیری از بیماری های متابولیک، عوامل خطر قابل تغییر شامل دیابت نوع ۲، افزایش فشار خون، چاقی مرکزی و استعمال دخانیات ۶۵ درصد بار مرگ و میر ناگهانی قلبی عروقی را به خود اختصاص می دهند. به این مفهوم که شاید با شناخت و مدیریت این عوامل بتوان به میزان قابل توجهی از این گونه مرگ های ناگهانی پیشگیری کرد.
وی ضمن اشاره به سایر عوامل نظیر افزایش سن، جنس مرد، تاریخچه قبلی حوادث قلبی عروقی و میزان ضربان قلب (حین استراحت) مساوی و بیشتر از ۹۰ در دقیقه تصریح کرد: موارد دیابت تازه تشخیص داده شده که بیمار از آن آگاه نبوده است، با بالا رفتن خطر ۱۰۰ درصد برای بروز این حوادث همراه بوده است که این حقیقت موید غفلت در غربالگری مناسب در سطوح فردی و اجتماعی است که با هزینه اندک قابل پیشگیری است.
این استاد دانشگاه با یادآوری بار مصیبت وار این گونه وقایع در مورد راهبردهای مقابله با آن، ضمن تاکید بر ضرورت چند جانبه بودن آن بیان نمود: این استراتژی ها ابتدا بایستی در جهت اصلاح الگوی غذایی، کاهش دریافت نمک، افزایش فیبر، افزایش فعالیتهای فیزیکی خصوصا ورزش های داخل منزل (در دوران پاندمی کووید ۱۹) و قطع مصرف دخانیات باشند که برنامه ریزی برای آن لازم است در اسرع وقت مورد توجه مسئولین سیاست گذاری قرار گیرد. همینطور غربالگری عوامل خطر قلبی عروقی خصوصا دیابت و فشار خون بالا در سطوح پایه و مراقبین سلامت باید مورد توجه ویژه قرار گرفته و کنترل این ریسک عامل های مهم بر مبنای راهنماهای مدون کشوری پایش شود.
بنا بر اعلام پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، حدائق در نهایت بعنوان راهکار پایانی اضافه کرد: ضروریست آموزش های لازم در مورد احیای قلبی عروقی در سطوح آموزش و پرورش و رسانه های عمومی و فضاهای مجازی مورد بازبینی قرار گیرد و امکان دسترسی ساده به اورژانس و وسایل احیای قلبی عروقی (CPR) فراهم گردد.1400/05/25
14:06:33
5.0 / 5
980
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , دانشگاه , هزینه
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
NeoPedia