NeoPedia
مروری بر نتایج یك مطالعه؛

برنج تراریخته چه تاثیری بر سلامت موش ها دارد؟

برنج تراریخته چه تاثیری بر سلامت موش ها دارد؟

نئوپدیا: نتایج یک پژوهش بر روی موش های صحرایی نشان داد که مصرف برنج تراریخته توسط این موش ها به مدت 90 روز هیچ تاثیر نامطلوب و مشهودی در سلامت آنها ایجاد نمی نماید.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، به دلیل افزایش جمعیت و بالا رفتن نیازهای تغذیه ای افراد، نیاز به افزایش بازدهی در تولید محصولات است. این نیاز خصوصاً در برنج که تغذیه اصلی خیلی از مردم جهان است، بیشتر احساس می شود.

یکی از راه های افزایش میزان تولید، استفاده از گیاهان تراریخته است. گیاهان تراریخته به سبب تغییرات ژنتیکی در مقابل آفت ها و شرایط نامساعد محیطی، مقاوم تر هستند. بنا بر این موجب افزایش میزان تولید محصولات می شود.

از سویی دیگر مصرف محصولات تراریخته که با هدف افزایش تولید محصول و مقاوم به آفات تولید شده اند، مستلزم سپری کردن مراحل ارزیابی خطر هستند و باید بی خطر بودن آنها تایید گردد. به همین دلیل پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با انجام یک مطالعه تاثیر مصرف برنج تراریخته طارم مولایی را بر سلامت موش های صحرایی (رت) بررسی کردند.

در بررسی های این مطالعه و آزمایش های انجام شده در طول ۹۰ روز، اثر نامطلوب مشهودی در پارامترهای بیوشیمیایی، هماتولوژی، ادراری، هورمونی و پاتولوژی دیده نشد.

پژوهشگران این مطالعه می گویند: نتایج این تحقیق می تواند در راه انجام مطالعات تکمیلی در آینده بمنظور اطمینان کامل از تولید و استفاده از برنج تراریخته طارم مولائی مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین این پژوهشگران معتقدند که با تایید بی خطر بودن و عدم وجود اثرات سوء مشهود ناشی از مصرف برنج تراریخته طارم مولایی بر روی سلامت رت ها، از نتایج این مطالعه در راه بومی سازی تولید برنج تراریخته و حصول خودکفایی برنج و قطع وابستگی به وارادت برنج از سایر کشورها بهره برد و این امر زمینه ارتقا امنیت غذایی در کشور را ایجاد خواهدنمود.
نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی تاثیر مصرف برنج تراریخته طارم مولایی بر سلامت رت» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و گیلدا اسلامی از دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد مجری اصلی این طرح پژوهشی بوده است.
نتایج به دست آمده از این طرح پژوهشی که بصورت مقاله علمی در نشریه Scientific Reports موسسه نیچر پخش شده، بوسیله لینک زیر قابل دسترسی است:
Safety assessment of genetically modified rice expressing Cry1Ab protein in Sprague–Dawley rats

منبع:

1400/06/01
21:14:35
5.0 / 5
863
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
NeoPedia