NeoPedia

کدام اقدامات پیشگیرانه در همه گیری کووید-۱۹ موثرتر هستند؟

کدام اقدامات پیشگیرانه در همه گیری کووید-۱۹ موثرتر هستند؟

نئوپدیا: پژوهشگران کمیته ساماندهی تحقیقات کووید-19 با انتشار یک گزاره برگ مهم ترین اقدامات پیشگیرانه در دوران کووید-19 را مورد بررسی قرار دادند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، با وجود وجود درمان های حمایتی و شروع واکسیناسیون کووید ۱۹ در بیشتر جمعیت های دنیا، به سبب پوشش کم واکسیناسیون و ظهور واریانت های جدید، هنوز اقدامات پیشگیرانه یکی از مهم ترین مداخلات برای پیش گیری از شیوع کووید ۱ است.

اقدامات پیشگیرانه یا مداخلات غیر دارویی در کشورها و جوامع مختلف، با روش ها و مدلهای گوناگونی اجرا شده اند. هر چند که بیش از ۲۰ ماه از شروع همه گیری کووید ۱۹ می گذرد؛ ولی هنوز در مورد میزان کارایی تعدادی از این اقدامات اجماع کاملی وجود ندارد.

بر همین اساس پژوهشگران کمیته ساماندهی تحقیقات کووید ۱۹ و دانشگاه علوم پزشکی کردستان با انجام یک بررسی و تهیه گزاره برگ، متون انتشار یافته دراین زمینه را بررسی کردند و برمبنای اجماعی از نظر متخصصان پیشنهادهایی را در حوزه اجرا و ارزیابی های دوره ای این مداخلات پیشگیرانه، ارائه کردند.

بر اساس این بررسی؛ مداخلات پیشگیرانه و غیر دارویی که در طول همه گیری کووید ۱۹ اجرا شده، متعددند، ولی در این گزاره برگ مهم ترین مواردی که بیشتر مورد استفاده قرار گرفته اند، بررسی شده است.

در این گزاره برگ تاثیر اقدامات پیشگیرانه ای مانند: استفاده از ماسک، عینک یا شیلد، دستکش، عدم لمس نواحی صورت، شستن دست ها، ضدعفونی کردن سطوح، بهداشت موادغذایی، فاصله اجتماعی، قرنطینه کامل یا لاک داون، تهویه مطبوع، غربالگری و بستن مرز بین جمعیت ها، مصرف مکمل ها و سایر اقدامات پیشگیرانه مانند بستن مکان های عمومی مثل مساجد و سایر اماکن مذهبی، تالارها رستوران ها و همین طور مدارس مورد بررسی قرار گرفت.نتایج این بررسی نشان میدهد هیچ کدام از اقدامات پیشگیرانه مورد بررسی، به تنهایی قابلیت پیشگیری و کنترل انتشار بیماری را ندارند و هیچ موردی هم از بین آنها یافت نمی گردد که بتوان گفت کاملاً بی اثر است.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ باتوجه به شرایط جامعه و تا زمان پوشش حداکثری واکسیناسیون مهم ترین اقدامات را می توان استفاده از ماسک، قرنطینه کامل یا لاک داون، شست وشوی دست ها، تهویه مطبوع و در یک سطح بالاتر تلفیقی از انواع اقدامات پیشگیرانه، معرفی نمود.

برای دسترسی به متن کامل گزاره برگ به لینک زیر مراجعه کنید:

«اقدامات پیشگیرانه در دوران کووید-۱۹ و رصد مستمر آنها و برخی سیستم های هشدار برای تشخیص سریع موج ها»

منبع:

1400/06/03
21:10:50
5.0 / 5
846
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
NeoPedia