NeoPedia

استفاده از نوعی باکتری برای جلوگیری از پوسیدگی چوب

استفاده از نوعی باکتری برای جلوگیری از پوسیدگی چوب

نئوپدیا: پژوهشگران صنایع چوب و کاغذ و گیاه پزشکی دانشگاه تهران برای نحستین بار نوعی باکتری از درختان راش ایرانی استخراج کردند که می تواند از ایجاد پوسیدگی های قارچی در چوب پیشگیری کند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، رشد قارچ ها و باکتری های تجزیه کننده چوب از مهم ترین مشکلات استفاده از چوب در صنعت است. تخریب چوب به وسیله قارچ های عامل پوسیدگی چوب، جزئی از اکوسیستم طبیعی جنگل است و می تواند شرایط را برای رشد درختان جوان و نورسته فراهم آورد. اما این عوامل قارچی بر روی محصولات تولید شده از چوب نیز تاثیر گذاشته و خسارت های زیادی را به بار می آورند.

پژوهشگران همیشه در پی ابداع روش هایی برای جلوگیری از تخریب چوب به وسیله قارچ های مخرب بوده اند و تا کنون روش های مختلفی برای حفاظت از چوب در مقیاس صنعتی مورد استفاده قرار گرفته است. یکی از روش های قدیمی مورد استفاده برای حفاظت چوب، اشباع آن با مواد حفاظتی شیمیایی مختلف است. مواد شیمیایی به سبب هزینه به نسبت پایین و کارایی بالای آنها در وضعیت محیطی مختلف، کاربرد زیادی دارند.

با این وجود برخی از این مواد حفاظتی شیمیایی خصوصاً ترکیبات کلر و آرسنیک، سبب اختلالات زیست محیطی شده و لطمه جدی به محیط زیست وارد می کنند. به همین دلیل پژوهشگران به دنبال جایگزین کردن روش های سنتی حفاظت از چوب هستند.

یکی از این روش ها حفاظت زیستی از چوب در مقابل عوامل مخرب است. در این روش بجای مواد شیمیایی از میکروارگانیسم های زنده برای حفاظت از چوب در مقابل عوامل چوب خوار استفاده می شود. تا حالا مطالعات اندکی درباب این روش انجام شده است. به همین دلیل پژوهشگران گروه علوم و صنایع چوب و کاغذ و همین طور گروه گیاه پزشکی دانشگاه تهران با انجام یک مطالعه عملکرد باکتری های جداشده از درختان راش را در مقابل قارچ های مولد پوسیدگی بررسی کردند.

برای انجام این تحقیق نمونه های چوبی از درخت های راش و نوئل جدا شد و برای تهیه باکتری موردنیاز، نمونه هایی از درختان سرپای راش استخراج شد. همین طور برای آلوده کردن نمونه های چوبی راش از قارچ عامل پوسیدگی سفید و برای آلوده کردن نمونه های چوبی نوئل از قارچ عامل پوسیدگی قهوه ای استفاده شد. قدرت ضد قارچی باکتری های جداشده (باسیلوس آمیلولیکوفاسینس) نیز ابتدا در محیط کشت و سپس در بستر چوبی، مورد ارزیابی قرار گرفت.

بررسی های این مطالعه نشان داد که باکتری جدا شده باسیلوس آمیلولیکوفاسینس، بطور چشم گیری رشد قارچ های عامل پوسیدگی سفید و قهوه ای را هم در محیط کشت و هم در بستر چوب مهار می کند. بنا بر این این باکتری می تواند بعنوان عامل کنترل زیستی در وسایل چوبی مطرح شود.

به گفته پژوهشگران این طرح پژوهشی، باتوجه به امکان رشد باکتری در محیط آبی، اسپری سوسپانسیون این باکتری روی چوب های تازه قطع شده که رطوبت بالایی دارند، می تواند پوسیدگی قارچی آنها را بطور معناداری به تعویق اندازد. همین طور به سبب اینکه این باکتری بطور طبیعی در تنه درخت راش ایرانی وجود داشته و از آن استخراج شده، ممکنست قدرت استقرار آن در بافت چوبی، بهتر از عوامل کنترل زیستی با منشاء غیر درختی باشد.

پژوهشگران این مطالعه پیشنهاد می کنند که در پژوهش های آتی علاوه بر قدرت بازدارندگی این باکتری، قدرت مهار آن در جلوگیری از گسترش پوسیدگی در چوب آلوده به قارچ نیز بررسی شود.

در انجام این تحقیق میلاد رمضان پور، رضا اولادی و اصغر طارمیان؛ پژوهشگران گروه علوم و صنایع چوب و کاغذ دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران و مسعود احمدزاده از گروه گیاه پزشکی دانشکده علوم و مهندسی کشاورزی دانشگاه تهران با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «حفاظت زیستی چوب های راش و نوئل در مقابل قارچ های مولد پوسیدگی سفید و قهوه ای با بهره گیری از باکتری باسیلوس آمیلولیکوفاسینس» در مجله صنایع چوب و کاغذ ایران انتشار یافته است.

منبع:

1400/06/13
23:01:41
5.0 / 5
555
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
NeoPedia