NeoPedia

درمان بیماری های لاعلاج ارتقای فناوری کریسسپر

درمان بیماری های لاعلاج ارتقای فناوری کریسسپر

به گزارش نئوپدیا محققان برای ارتقای روش دستکاری ژنتیک کریسپر از نوعی پروتئین غیرفعال بهره برده اند که باعث ارتقای این روش با هدف درمان بیماری های لاعلاج می شود.به گزارش نئوپدیا به نقل از نیواطلس، فناوری اصلاح ژنتیک کریسپر با هزینه ای اندک به تغییر ژن های مخرب منجر می شود و موفقیت آن سبب از بین رفتن بیماری ها و مشکلات مختلف در گیاهان، حیوانات و انسان ها می شود. این روش برای مقابله با بیماری هایی مانند سرطان به کار می آید.
محققان دانشگاه استنفورد ابزار اصلاح ژنتیک کریسپر را با پروتئینی جدید به نام CasMINI به روز کرده اند که مبتنی بر استفاده از پروتئینی کوچک تر است که با سادگی بیشتری وارد بدن انسان ها می شود.
تا به حال در این روش از آنزیمی به نام Cas۹ استفاده می شد، اما آنزیم های دیگری هم برای پیشبرد آن به کار گرفته شده بودند که همچون آنها میتوان به Cas۱۲a، Cas۱۲b، Cas۳ و CasX اشاره نمود. بزرگی این آنزیم ها میزان موفقیت آنها را محدود می کند. اما سیستم جدید مینیاتوری است، چونکه CasMINI تنها از ۵۲۹ آمینواسید تشکیل شده که سبب می شود ابعاد آن کمتر از نصف آنزیم های دیگر باشد. انواع آنزیم های Cas بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ آمینواسید در خود دارند.
کارکرد CasMINI در زمینه حذف، فعال سازی و اصلاح دی ان ای ها و دیگر آنزیم های Cas هم چشم گیر بوده و ورود آن به سلول ها به سادگی صورت گرفته است. این روش حتی به تولید واکسن های mRNA جدید برای مقابله با ویروس کرونا هم کمک خواهد نمود.

1400/06/15
21:29:21
5.0 / 5
979
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , ژنتیك , سیستم
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
NeoPedia