NeoPedia

درمان طبیعی افسردگی چگونه است

درمان طبیعی افسردگی چگونه است

نئوپدیا: فرد افسرده، به شدت با افکار خود آمیخته است و آمیختگی شدید او با افکارش ،وی را زمین گیر و دل آزرده می کند.


«من فکر می کنم، پس هستم»

مهم ترین پنج کلمه ای که به زندگی هر فردی می تواند معنی ببخشد یا آن را فنا سازد. به سخن دیگر، وجود آدمی، پایداری و شکوفایی وی بر بنیان‌های فکری او استوار هستند، ولی روی دیگر سکه «من فکر می‌کنم پس نیستم» نیز در پی آن است که انسان شاداب و توانمند را در مسیر آزردگی و ناتوانی قرار دهد. یکی از توانایی های انسان و موجودات دیگر، دلیل یادآوری تجربه های پیشین است. گونه ای از توانمندی که انسان در اوج و قله آن قرار دارد و از آن همچون شمشیر دولبه ذهن یاد می کنند. در ادامه به توضیح کامل برای درمان طبیعی افسردگی می پردازیم.

افسردگی در نتیجه کارکرد لبه تاریک ذهن و تقویت آن به وسیله فردی که دردسرهایی را در زندگی خود تجربه کرده است به وجود می آید. فرد افسرده، به شدت با افکار خود آمیخته است و آمیختگی شدید او با افکارش ،وی را زمین گیر و دل آزرده می کند.

 

درمان طبیعی افسردگی چیست و چه چیزی آن را بی نظیر می کند؟

اجازه دهید با خبرهای خوب و بد درباره افسردگی آغاز کنیم. ابتدا خبر بد، افسردگی فراگیر و رو به افزایش است. در اختلالات، اغلب به عنوان «سرما‌خوردگی روانی» به آن اشاره می شود. افسردگی یکی از شایع ترین شکایت های بیماران سر پایی روانپزشکی است. در حال حاضر افسردگی تک قطبی عمده ای از عوامل اصلی ناتوان کننده جهان در بین افراد ۴ سال به بالاست.

 جای شگفتی نیست که محاسبه هزینه های مالی و انسانی افسردگی نیز رو به افزایش است. علاوه بر این ممکن است باعث تغییر شغل کارکنان و فرسودگی شغلی آن ها شود. با این حال هزینه های مالی در برابر تلفات انسانی افسردگی، از دست دادن انرژی و شادابی فرد، فشار روی فرد، خانواده و روابط حرفه ای و یا شاید از دست دادن زندگی فرد به طور کلی ناچیز به شمار می رود. برای مثال حدود ۱۵ درصد از افرادی که مبتلا به افسردگی عمده تشخیص داده شده اند مرتکب خودکشی می شوند.

در مقابل بستر ناخوشایند از خبرهای بد، اخبار خوبی هم دیده می شوند. به طور خاص افسردگی یکی از بیماری‌های روانی «قابل درمان» است. بر اساس یافته‌های پژوهشی، اثربخشی انواع رویکردهای طبیعی برای درمان افسردگی و فعال سازی رفتاری از جمله رویکردهای روانشناختی، به عنوان مداخلات نهادینه شده و دارای حمایت تجربی در مقایسه با سایر درمان ها به رسمیت شناخته شده اند.

هدف از کاربرد انواع درمان های طبیعی آن است که این موارد را مکمل منابع پیشین در درمان افسردگی قرار دهیم و نه به عنوان جایگزینی برای آن روشهای درمان.

هدف درمان طبیعی افسردگی

هدف مهم درمان های طبیعی افزایش ترشح هورمون های مناسب جهت افزایش خلق مثل سروتونین و اکسی توسین و ..... است و از طرفی افزایش انعطاف پذیری روانشناختی یا توانایی انتخاب آزادانه به شیوه های گوناگون به منظور برخورداری از زندگی واقعی و ارزشمند است و این به راحتی در رفتار  مراجعان و همچنین خودمان که در حال تمرین آن هستیم قابل کاربرد است.

 

تمرکز درمان طبیعی برای بهبود افسردگی

از آنجا که افسردگی همراهی بالایی با دیگر مشکلات روانی به ویژه اختلالات اضطرابی دارد، مراجعینی که به دنبال درمان افسردگی هستند، نگرانی های روانشناختی دیگری هم دارند که شاید با استفاده از رویکردهای تشخیص تبادلی مانند درمان های اکت بتوان آن ها را نمایان کرد و در کنار انواع روش های درمان طبیعی آنها را به کار بست. هدف از این رویکردها برآیند های متداولی است که شاید وقوع همزمان شیوه‌های مختلف افسردگی در انسان را مشخص می کند.

هدف انواع درمان های طبیعی افسردگی تغییر باورهای ناکارآمد (به عنوان مثال من نمی توانم هیچ کاری را درست انجام دهم) از طریق تغییر محتوا یا شکل آن ها (برای نمونه من می توانم حداقل برخی از کارها را درست انجام دهم) با مباحثه یا با استفاده از راهبرد های بازشناختی نیست.

 هرچند شواهد محکمی وجود دارد که نشان می‌دهد تعدادی از مراجعان معتقدند افکار افسرده سازشان با استفاده از این رویکرد درمانی کاهش یافته است. تغییر رفتار آشکار مانند افزایش فعالیت‌های لذت‌ بخش جهت تنظیم خلق و یا بازسازی شیوه های تفکر بدون شک باعث تغییر رفتار می‌شود که مراجع را در مسیرهای زندگی ارزشی هدایت می کند.

در دنیای امروز انتظارات غیر واقع بینانه و خودشیفتگی با  افزایش اضطراب و افسردگی ارتباط دارد که آمار بیشتری در رسانه‌ها منعکس می‌شود. خودشیفتگی یعنی اینکه همیشه فکر می‌کنید فوق ‌العاده هستید بدون توجه به آنچه در واقعیت انجام می دهید. این خودشیفتگی در انتظارات غیر واقع بینانه بسیاری از جوانان وجود دارد.

 آن هایی که کاری را شروع می کنند و انتظار موفقیت سریع در کارشان دارند. چگونگی شکل گیری احساس خودشیفتگی و انتظارات غیر واقع بینانه در فرد را می‌توان با افزایش اضطراب و افسردگی مرتبط دانست. با بیشتر شدن انتظارات و عدم به دست آوردن ایده آل ها احساس محرومیت و ناکامی افزایش می یابد و بدین ترتیب شاهد جمعیت بیشتری از افراد هستیم که دچار افسردگی در دنیای امروز می شوند.

بر اساس شدت افسردگی تان، ممکن است حداقل در آغاز درمان شناختی رفتاری، درمان های دیگری مانند دارو برای شما نیز مفید باشد. افسردگی مزمن طولانی مدت و ناتوان کننده می تواند پیامدهای زیادی بر کیفیت زندگی شما داشته باشد. در بسیاری از موارد این بیماری های مزمن نتیجه درمان های ناکافی و نامناسب است.

در  صورتی که افسردگی اثر ناتوان‌ کننده ای بر شما دارد جدی گرفتن آن و درمان موثر و جامع آن حائز اهمیت است. علاوه بر آن می توانید از تکنیک های درمان های شناختی رفتاری در کنار  انواع درمان های طبیعی افسردگی نیز کمک بگیرید. درمان ایده آل برای شما این است که یک درمانگر شناختی رفتاری حرفه ای برای خود داشته باشید و انواع درمان های طبیعی افسردگی را نیز همراه با انجام تمرینات شناختی رفتاری خود امتحان کنید.

شاید خوشایند باشد اگر بدانیم در حالی که مردم به خوبی زندگی می‌کنند، میلیون‌ها نفر روزی دردناک را با راه رفتن در دنیای غم انگیز سپری می کنند. اما خبر خوب این است که امروزه افسردگی  قابل کنترل و مدیریت است به شرطی که درمان مناسب مثل درمان طبیعی افسردگی را دریافت کنید.

در میان انواع رویکردهای درمانی می توانید راهی برای نجات خود پیدا کرده و طرز فکر و رفتار جدید و معاشرت با دیگران را کشف کنید خواهید یافت که شجاعت باز کردن درهای جدید زندگی در درون خود شما قرار دارد شما می توانید از این درها عبور  کنید و زندگی با ارزشی برای خود بسازید.

 

منبع: دکتر موذنی

1400/06/16
20:59:46
5.0 / 5
833
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
NeoPedia