NeoPedia
توسط محققان مركز ملی ذخایر ژنتیكی و زیستی ایران انجام گرفت

ارزیابی تنوع زیستی مخمری در نمونه های سنتی کفیر ایرانی

ارزیابی تنوع زیستی مخمری در نمونه های سنتی کفیر ایرانی

نئوپدیا: پژوهشگران بانک میکروارگانیسم های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی زیستی ایران با همکاری دانشگاه علم و فرهنگ (جهاد دانشگاهی)،  تنوع زیستی مخمری در نمونه های سنتی کفیر ایرانی را مورد ارزیابی قرار دادند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر شقایق نصر، عضو هیات علمی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران وابسته به جهاد دانشگاهی اظهار داشت: کفیر یک نوشیدنی تخمیری است که به سبب حضور مخلوطی از باکتری ها و مخمرها در ماتریکس پلی ساکاریدی آن خاصیت های فراسودمند بسیاری دارد. بااینکه جمعیت باکتریایی در کفیر، جمعیت غالب محسوب می شوند، حضور مخمرها نقش مهمی در ایجاد طعم و ترکیب شیمیایی نهایی کفیر ایفا می کند.

دکتر نصر اضافه کرد: وجود سویه های مخمری برای ایجاد تعادل میکروبی که به تولید موادغذایی مورد نیاز جمعیت های باکتریایی پروبیوتیک (مانند ویتامین ها و اسیدهای آمینه و نیز برخی ترکیباتی که در ایجاد طعم کفیر نقش دارند) منجر می شود، ضروری می باشد. در این مطالعه ۱۰ نمونه کفیر سنتی از شهرهای ایران (مشهد، تهران و زنجان) جمع آوری شدند. رقت های سریال از نمونه ها بر روی محیط کشت رزبنگال آگار تهیه شد و پلیت ها در دمای °C۲۵ برای مدت ۴۸ ساعت گرماگذاری شدند. کلونی های قارچی بر روی محیط کشت YPG آگار در وضعیت مشابه تجدید کشت و خالص سازی شدند. خاصیت های مورفولوژیک و بیوشیمیایی ایزوله ها مطابق روش های استاندارد ارزیابی شد. مورفوتایپ های مختلف با تعیین توالی ژنهای D۱/D۲ زیرواحد بزرگ ریبوزومی شناسایی شدند.

عضو هیات علمی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران اشاره کرد: در نتیجه این تحقیق ۴۱ سویه مخمری از ۱۰ نمونه متفاوت کفیر بدست آمد و ۱۷ مورفوتایپ برای شناسایی مولکولی برگزیده شد. پس همه مورفوتایپ های منتخب فاقد فعالیت اوره آزی و در واکنش DBB منفی بودند و پس به آسکومایست ها تعلق داشتند. همین طور تعیین توالی مورفوتایپ ها نشان داد ۷ سویه به Pichia fermentans، شش سویه به Kluyveromyces marxianus و سه سویه به Saccharomyces cerevisiae و یک سویه به Pichia kudriavzevii بیشترین قرابت را داشتند. بدین جهت بنظر می رسد جنس های Pichia و Kluyveromyces جنس های غالب مخمری در نمونه های کفیر سنتی بررسی شده بودند.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، نتایج این تحقیق در بیست و دومین کنگره بین المللی میکروب شناسی ایران که از تاریخ ۶ الی ۱۱ شهریور ماه ۱۴۰۰ برگزار شد، بصورت مقاله ارائه شد.

منبع:

1400/06/18
00:37:15
5.0 / 5
958
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
NeoPedia