NeoPedia

۲۰ مرکز فعال در حوزه سلول درمانی بوجود آمده است

۲۰ مرکز فعال در حوزه سلول درمانی بوجود آمده است

به گزارش نئوپدیا بنا بر اعلام معاونت علمی و فناوری، تابحال ۲۰ مرکز فعال در حوزه سلول درمانی بوجود آمده است.به گزارش نئوپدیا به نقل از معاونت علمی و فناوری، ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از توسعه کیفی و کمی مراکز عرضه خدمات سلول های بنیادی کشور حمایت کرده است.
مراکز سلول درمانی دارای مجوز در سطح کشور، مراکز فوق تخصصی پیوند سلول های بنیادی خونساز (مغز استخوان) هســتند. درمان انواع بیماری هــای صعب العلاج مانند بیماری های خونی مادرزادی، بیماری هــای نقص ایمنی اولیه، بیماری های متابولیک، سرطان های خونی و تومورهای توپر کاری است که این مراکز روی آن تمرکز دارند.
جمعیت قابل توجهی از مردم جهان به این بیماری ها مبتلا هستند و گاهی پیوند سلول های بنیادی خونساز از فرد سالم به بیمار تنها گزینه باقیمانده برای نجات جان بیماران مبتلا است.
پیوند سلول های بنیادی در ترمیم سیستم خونساز و ایمنی بدن شخص بسیار مفید بوده و می تواند سبب بهبودی مادام العمر فرد بیمار شود. اولین مرکز پیوند سلول های بنیادی خونساز در بیمارستان شریعتی در سال ۱۳۶۹ به بهره برداری رسید. هم اکنون ۲۰ مرکز در بیمارستان های دانشگاهی و معتبر سراسرکشور بوجود آمده اند.
پیوند ســلول های بنیادی خونســاز در ابتدا تنها برای افراد بالغ درکشور انجام می شد اما از سال ۱۳۸۵ بخش مخصوص کودکان هم در بیمارســتان شریعتی افتتاح شد. جدید ترین بخش پیوند ســلول های بنیادی خونساز برای کودکان هم در بزرگترین بیمارستان کودکان کشــور یعنی مرکز طبی کودکان در ســال ۱۳۹۵ به بهره برداری رسید.
در طی ۳۰ سالی که پیوند سلول های بنیادی خونساز در کشور انجام می شود، حدود ۱۱۰۰۰ بیمار از این درمان منتفع شده اند. اما باید در نظر داشت که به صورت متوسط ۰.۰۱ درصد از جمعیت به پیوند سلول های بنیادی خونساز نیاز پیدا می کنند.
از این نظر و با در نظرگرفتن رشد جمعیت و روند بروز سرطان درکشور، پیشبینی می شود که سالانه به بیشتر از ۸۰۰۰ پیوند و حداقل ۱۰۰۰ تخت پیوند نیاز باشد.
بر این اساس و هم راستا با طرح تحول نظام سلامت تأسیس و توسعه بخش های پیوند سلول های بنیادی خونساز بعنوان یکی از اولویت های اصلی کشور قرارگرفته است. به غیر از مراکز پیوند سلول های بنیادی خونساز، برخی مراکز درمانی و پژوهشی کشور هم در چارچوب کارآزمایی های بالینی، مبادرت به درمان بیماران مبتلا به برخی بیماری ها نظیر استئوآرتریت زانو، ویتیلیگو و مالتیپل اسکلروزیس و فلج مغزی با ظرفیت محدود در طول سال کرده اند.


منبع:

1400/06/20
11:25:50
5.0 / 5
928
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
NeoPedia