NeoPedia
رئیس كمیته پژوهش و فناوری مجلس:

شورای راهبری دانش بنیان به ریاست رییس جمهور تشکیل می شود

شورای راهبری دانش بنیان به ریاست رییس جمهور تشکیل می شود

نئوپدیا: رییس کمیته پژوهش و فناوری مجلس از تشکیل شورای راهبری دانش بنیان به ریاست رییس جمهور آگاهی داد.به گزارش نئوپدیا به نقل از خانه ملت، اسفندیار اختیاری درباره آخرین وضعیت طرح جهش تولید دانش بنیان اظهار داشت: کلیات طرح جهش تولید دانش بنیان، در شور اول به تصویب صحن علنی مجلس و در شور دوم، جزییات آن در ۲۰ ماده به تصویب کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری رسید و درحال ویرایش نهایی برای قرار گرفتن در دستور کار صحن علنی است.
نماینده مردم زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی درباره ضرورت تدوین این طرح، اظهار داشت: باتوجه به گسترش شرکت های دانش بنیان و نیازهای به وجود آمده برای این ستون اقتصادی کشور، جهت رفع مشکلات در این مساله و به ویژه به روز کردن قانون پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان که در سال ۱۳۸۹ تصویب شده، این طرح تدوین و ارائه شده است.
کاهش درگیری شرکت های دانش بنیان با بوروکراسی اداری
وی اضافه کرد: در این طرح، حمایت های قانونی و مورد نیازی که در آن قانون نیامده است یا در آن قانون، مشکل تفسیر داشت، به طور شفاف آورده شده است. در ضمن به شکلی ساختارها تغییر کرده که شرکت های دانش بنیان، درگیری کمتری با بوروکراسی اداری داشته باشند و پشتیبانی از اقتصاد دانش بنیان جزو وظایف کابینه دولت نیز باشد.
بدنه دولت موظف به همکاری با شرکت های دانش بنیان می شوند
نماینده مردم در مجلس یازدهم در پاسخ به این پرسش که آیا با تصویب این طرح در ساختار دولت نیز تغییری ایجاد خواهد شد یا خیر، اظهار داشت: ساختار دولت تغییر نمی کند ولی وظایف تعدادی از اعضای کابینه تغییر کرده و همراهی با مباحث اقتصادی دانش بنیان در این وظایف پررنگ تر دیده شده است. این نیاز مهم کشور بوده که باید بدنه اجرائی کشور نیز با نگاه ویژه با این ستون اقتصادی همکاری کنند.
شورای راهبری دانش بنیان به ریاست رییس جمهور ایجاد خواهد شد
اختیاری درباره این که گفته شده با تصویب این طرح، شورای جدیدی تحت عنوان شورای راهبری دانش بنیان به ریاست رییس جمهور، دبیری و نایب رئیسی معاونت علمی و فناوری رییس جمهور تشکیل می ‎شود، اظهار داشت: در این شورا که علاوه بر ریاست جمهور و معاون علمی و فناوری، چند وزیر نیز حضور دارند، وظایف مختلفی تعریف شده که با اهمیت ترین آن، تدوین برنامه های اجرائی که شرکت های دانش بنیان به آن نیاز دارند. به عبارت بهتر، غیر از سیاست گذاری برای این شرکتها که در اختیار شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری است، کلیه امور و هماهنگی های دیگر مربوط به اقتصاد دانش بنیان در قالب قانون، جزو وظایف این شورا است.
افزایش اعتبار ۳ هزار میلیارد تومانی صندوق نوآوری و شکوفایی
رئیس کمیته پژوهش و فناوری کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا برای صندوق نوآوری و شکوفایی تکلیف و وظیفه جدیدی تعیین شده است، اظهار داشت: در این قانون به سرمایه صندوق، ۳۰ هزار میلیاردریال اضافه شده و جهت همکاری بخش های مختلف بازار سرمایه کشور با این صندوق، مواد قانونی آورده شده است.


منبع:

1400/06/21
09:47:05
5.0 / 5
729
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تولید , شركت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
NeoPedia