NeoPedia
پژوهشگران هشدار دادند

شیوع مصرف تنباکوی بدون دود در بین دانش آموزان

شیوع مصرف تنباکوی بدون دود در بین دانش آموزان

نتایج یک مطالعه که در چابهار انجام شده نشان میدهد مصرف محصولات تنباکوی بدون دود در میان دانش آموزان دبیرستانی چابهار، شیوع بالایی دارد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، مصرف تنباکو یکی از علل مرگ و میرهای قابل پیشگیری بوده که سالانه موجب مرگ بیش از 6 میلیون نفر در سراسر دنیا می شود. تخمین زده می شود تا سال 2030، ده میلیون از مرگ و میرها در کشورهای درحال توسعه به خاطر مصرف تنباکو خواهد بود.
محققان دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه ایرانشهر، دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه، دانشگاه علوم پزشکی جیرفت و دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، در پژوهشی میزان شیوع مصرف محصولات تنباکوی بدون دود را در بین دانش آموزان دبیرستانی چابهار بررسی کردند.
بر اساس اعلام پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور، میزان شیوع مصرف محصولات تنباکوی بدون دود در میان دانش آموزان 45/8 درصد بود در صورتیکه میزان مصرف این محصولات در میان دوستان نزدیک 43/3 درصد و اعضای خانواده 38/8 درصد گزارش شده بود. بیشتر افراد شرکت کننده در مطالعه از پان پراگ استفاده می کردند و سن شروع مصرف آنها پیش از 10 سالگی بوده است. هم چنین بیشتر آنها گزارش کرده بودند که روزانه کمتر از 5 بار از این محصولات استفاده می نمایند. باتوجه به شیوع بالای مصرف محصولات تنباکوی بدون دود در میان دانش آموزان، و نظر به اینکه مصرف این محصولات بعنوان دروازه ورود به مواد مخدر سنگین محسوب می شوند، مداخلات ارتقای سلامت پیشگیرانه، موثر و مناسب بمنظور پیش گیری از تبعات بعدی پیشنهاد می شود.
نتایج این پژوهش در ژورنال chemical health risks انتشار یافته است.1400/06/27
10:49:46
5.0 / 5
862
تگهای خبر: پژوهش , پژوهشی , دانشگاه , شركت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
NeoPedia