NeoPedia
نتیجه مطالعات داخلی نشان داد

افزایش دو برابری شیوع دیابت در 12 سال قبل

افزایش دو برابری شیوع دیابت در 12 سال قبل

بررسی های یک طرح تحقیقاتی ۱۲ ساله نشان داد که در ایران شیوع دیابت دو برابر شده و چاقی هم ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش داشته است.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، چاقی یکی از معضلات مهم بهداشتی و از مهم ترین عوامل خطر آفرین افزایش بروز دیابت است. بررسی ها نشان داده که مواد مترشحه از بافت چربی، در ایجاد مقاومت به انسولین نقش دارند. مطالعات حاکی از این است که عوامل محیطی نظیر چاقی در ایجاد دیابت در جوامع مختلف همچون جمعیت شهری و روستایی نقش متفاوتی ایفا می کند.

بر همین اساس پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انجام یک طرح تحقیقاتی، گزارشی مبتنی بر جمعیت، در مورد روند اضافه وزن/چاقی، چاقی عمومی، چاقی شکمی، دیابت و تعیین سهم چاقی در افزایش شیوع دیابت در بالغین ایرانی به تفکیک جمعیت شهری و روستایی بر مبنای مطالعات دوره ای کشوری عرضه دادند.

این مطالعه بر مبنای داده های مطالعات کشوری (موسوم به STEPS) دوره های ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۵ (هفت دوره) انجام شد و در آن ۲۰۸ هزار و ۹۵۲ نفر حائز شرایط، در این مطالعه بررسی شدند.

نتایج این مطالعه نشان داد روند اضافه وزن/چاقی، چاقی و چاقی شکمی در بالغین ایرانی در همه زیر گروه های سنی رو به افزایش بوده و شیوع اضافه وزن/چاقی، چاقی و چاقی شکمی طی مدت ۱۲ سال (از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۵) حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

شیوع کل دیابت طی مدت ۱۲ سال، تقریباً دو برابر شده است و از حدود هفت درصد به ۱۳.۵ درصد رسیده است که همگام با افزایش شیوع چاقی بوده است. البته نقش چاقی در ایجاد دیابت در جمعیت روستایی بیشتر بوده است.

این یافته ها بیان گر آن است که نقش چاقی در افزایش شیوع دیابت در جمعیت روستایی، مهم تر از نقش چاقی در جمعیت شهری است. نقش مهم چاقی و دیابت در بروز بیماری های قلبی عروقی و افزایش قابل توجه آنها، انجام مداخلات رفتاری سریع را بخصوص در جمعیت روستایی ضروری می کند. از طرفی به منظور بررسی نقش سایر عوامل در افزایش شیوع دیابت، بخصوص در جمعیت شهری، انجام مطالعات با تمرکز بر عوامل خطر آفرین جدید نظیر آلودگی هوا ضروری می باشد. همینطور شناخت این تفاوت ها برای برنامه ریزی و تدوین اقدامات پیشگیرانه کمک کننده خواهد بود.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «سهم چاقی در افزایش شیوع دیابت در بالغین ایرانی به تفکیک جمعیت شهری و روستایی در خلال یک دهه اخیر: مطالعه پیمایش ملی عوامل خطر بیماری های غیرواگیر (STEPS)» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و مجید ولی زاده و شهین نصرت زهی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در انجام آن مشارکت داشتند.

منبع:

1400/06/30
17:42:28
5.0 / 5
860
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
NeoPedia