NeoPedia

نقش حمایت های اجتماعی در بهبود سلامت روان معلمان

نقش حمایت های اجتماعی در بهبود سلامت روان معلمان

پژوهشگران جامعه شناسی با انجام یک مطالعه تاثیر عوامل اجتماعی را بر سلامت روان معلمان بررسی کردند.



به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، یکی از قشرهای جامعه که باید به سلامتی روان آنها توجه زیادی کرد، معلمان مدارس هستند. برای ایجاد زمینه تفکر و پژوهش و شکل گیری مطلوب پروسه یاددهی و یادگیری، باید معلمان از روحیه ای شاداب و قوی برخوردار باشند و حداقل مشکلات و سختی ها را در زندگی شغلی و اجتماعی داشته باشند.

پژوهش های انجام شده در ایران در رابطه با سلامت روانی معلمان، نشان داده اند که شیوع اختلالات روانی در این گروه نسبتاً بالاست. همین طور معلمان در مقابل استرس های در رابطه با کار، پریشانی روانی و فرسودگی شغلی لطمه پذیری بیشتری دارند.

با توجه به اهمیت این مسئله پژوهشگران جامعه شناسی با انجام یک مطالعه به بررسی عوامل اجتماعی در رابطه با سلامت معلمان و پرداختند.

برای انجام این تحقیق ۳۷۳ نفر از معلمان مقطع متوسطه اول و دوم شهر نجف آباد اصفهان در سال ۱۳۹۹ با بهره گیری از پرسش نامه بررسی شدند. این پرسش نامه شامل سوالاتی درباب سلامت عمومی، اعتماد اجتماعی، پیوند اجتماعی، حمایت اجتماعی و منزلت اجتماعی بود.

طبق این بررسی ها؛ از مجموع ۳۷۳ معلم شرکت کننده در این تحقیق، کمتر از نیمی مرد و بیشتر آنها زن بودند و این معلمان در بازه سنی ۲۴ تا ۶۳ سال قرار داشتند.

بررسی های این مطالعه نشان داد که متغیرهای حمایت اجتماعی، منزلت اجتماعی و اعتماد اجتماعی بر سلامت روان معلمان اثر می گذارند.

این یافته ها حاکی از این است که سلامت روانی معلمان که مقوله ای فردی است، تا حد زیادی از کیفیت زندگی اجتماعی آنها تاثیر می گیرد و عواملی مانند حمایت اجتماعی، منزلت اجتماعی و اعتماد اجتماعی می توانند بر آن اثرگذار باشد. ضمن اینکه این اثرگذاری در مقایسه با مردان در میان زنان شدت بیشتری دارد.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ برای حفظ سلامت معلمان می توان از راهکارهای مختلفی بهره برد مواردی مانند در اختیار قرار دادن امکانات رفاهی و تفریحی جهت گذراندن اوقات فراغت خود و خانواده های آنها، تلاش در جهت برابر کردن حقوق معلمان در مقایسه با دیگر کارمندان دولت، حمایت اجتماعی از معلمان در موقعیت های مختلف اجتماعی و جلب اعتماد و شفاف سازی مسائل باید در برنامه های کاری مسئولان قرار گیرد.

به گفته این محققان؛ انجام اقداماتی برای بهبود وضعیت زندگی مناسب تر برای معلمان و رفع مشکلات آنها لازم است و باید توجه به خواسته های معلمان و شناخت شاخصهای استرس زا و حمایت های اجتماعی از آنها، توسط مسئولین بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

در انجام این تحقیق سید صمد بهشتی و محمد نوریان نجف آبادی؛ پژوهشگران گروه جامعه شناسی دانشگاه یاسوج مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بهار سال جاری بصورت مقاله علمی با عنوان «عوامل اجتماعی مرتبط بر سلامت روان معلمان» در مجله دانشکده بهداشت انستیتو تحقیقات بهداشتی انتشار یافته است.




1400/06/31
12:10:32
5.0 / 5
925
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
NeoPedia