NeoPedia
با الهام از بذر پراكنده در هوا؛

کوچک ترین پرنده جهان یک ریزتراشه است

کوچک ترین پرنده جهان یک ریزتراشه است

یک ریزتراشه با ظاهری شبیه به پره های هلیکوپتر کوچک ترین محصول در دنیا است که از قابلیت برخاستن از زمین و پرواز برخوردارست.به گزارش نئوپدیا به نقل از نیواطلس، مهندسان دانشگاه نورت وسترن آمریکا برای اولین بار ریزتراشه ای ساخته اند که قادر به پرواز کردن است.
ریزتراشه مذکور که با الهام گرفتن از بذرهای پراکنده شونده در هوا بعد از وزش باد تولید شده، دارای پروانه های کوچکی است که می توانند از باد برای حرکت در هوا کمک بگیرند.
در سالهای اخیر محصولات الکترونیکی متنوعی تولید شده اند که بسیار کوچک هستند و این تولیدات چند میلیمتری ساخت انواع وسایل برقی بسیار کوچک و قابل حمل را ممکن کرده اند. از این ابزار برای تولید ایمپلنت های سازگار با بدن و محصولات کنترل و پایش محیط زیست استفاده شده است.
این ریزتراشه پرنده شباهت زیادی به بذر گیاهانی مانند درخت افرا دارد که بطور مستقیم بر روی زمین نمی افتند و همراه با وزش باد به نقاط دوردست منتقل می شوند.
محققان با مدل سازی کامپیوتری این دانه های بذر ریزپردازنده ای ساخته اند که سه بال پرنده کوچک به دور آن کشیده شده و همه اجزای این مجموعه بر روی یک لایه لاستیکی مونتاژ شده که کمتر از یک میلیمتر ضخامت دارد.
محققان با افزودن یک تراشه، یک منبع تامین برق، یک حافظه و آنتن به این ریزتراشه پرنده از آن برای شناسایی ذرات موجود در هوا، وضعیت pH آب و غیره بهره برده اند. پس با پرتاب این ریزتراشه ها در هوا از آنها می توان برای جمع آوری اطلاعات استفاده نمود.

1400/07/03
10:18:41
5.0 / 5
1138
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
NeoPedia