NeoPedia
در قالب یك پایان نامه انجام شد

تولید آنزیم هایی جهت بررسی پروسه مرگ سلولی

تولید آنزیم هایی جهت بررسی پروسه مرگ سلولی

در پایان نامه حمیدرضا حجت، دانشجوی کارشناسی ارشد بیوشیمی دانشگاه تهران، «تولید آنتی بادی های پلی کلونال خرگوشی ضد کاسپاز 3 و 7 و تعیین خاصیت های آن ها» بررسی گردید.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، مرگ سلولی برنامه ریزی شده، روندی فیزیولوژیک و زیستی برای نمو طبیعی موجودات است. در مواردی که بقای یک سلول، زندگی موجود زنده را به خطر بیندازد، سلول با مرگ برنامه ریزی شده، خودکشی می کند. زمانی که سلول تحت تأثیر عوامل مختلف محیطی یا حتی درونی همانند پرتوهای یونیزه کننده، داروهای شیمی درمانی، هورمون های گلوکوکورتیکوئیدی و غیره قرار می گیرد، محتویات آن همچون دی ان ای، دستخوش تغییراتی می شوند که در صورت ادامه حیات سلول، منجر به ناهنجاری هایی شدید همچون سرطانی شدن سلول می شوند. این لطمه های شدید به دی ان ای می تواند منجر به راه اندازی مسیر مرگ سلولی برنامه ریزی شده شود. این روند فیزیولوژیک در اثر فعال شدن آنزیم های گروه کاسپاز رخ می دهد که کلیدی ترین این آنزیم ها، کاسپاز ۳ و ۷ هستند.

یکی از اصلی ترین روش های بررسی پروسه مرگ سلولی در آزمایشگاه های تحقیقاتی، استفاده از آنتی بادی های اختصاصی مقابل آنزیم کاسپاز ۳ و ۷ در تست های تشخیصی خاص است. باتوجه به هزینه بسیار زیاد و همین طور محدودیت های دیگر، تهیه این آنتی بادی از منابع خارجی و در کنار آن، نیاز مبرم آزمایشگاه های تحقیقات زیست شناسیِ سلولی و مولکولی سراسر کشور به این آنتی بادی ها، در این پژوهش تلاش شد تا با بهینه سازی پروسه تولید آنتی بادی، بتوان این آنتی بادی ها را تولید کرد.

بنابر اعلام بنا روابط عمومی دانشگاه تهران و مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک، این پژوهش کاربردی در آزمایشگاه بیولوژی مولکولی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک انجام شد و در نتیجه آن، مقدار قابل توجهی آنتی بادی با اختصاصیت و کیفیت بسیار بالا مقابل آنزیم های کاسپاز ۳ و ۷ تولید شد. آنتی بادی تولیدشده می تواند پاسخ گوی بخشی عمده از نیاز آزمایشگاه های تحقیقاتی کشور باشد و سبب صرفه جویی در زمان و هزینه جهت تهیه این محصول از منابع خارجی شود.

این یافته ها برمبنای پژوهش پایان نامه حمیدرضا حجت، دانشجوی کارشناسی ارشد بیوشیمی به راهنمایی دکتر جمشید داودی، دانشیار مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک، محقق شده است.
1400/07/04
20:08:53
5.0 / 5
1049
تگهای خبر: پژوهش , تولید , دانشگاه , كیفیت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
NeoPedia