NeoPedia
از سوی وزیر علوم مطرح شد

انتقاد از عدم پذیرش دانش آموزان علوم انسانی در مدارس تیزهوشان

انتقاد از عدم پذیرش دانش آموزان علوم انسانی در مدارس تیزهوشان

هشتمین جلسه مجمع پژوهشگاه های علوم انسانی _ اسلامی به صورت مجازی و با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری برگزار گردید.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر زلفی گل که به صورت برخط در این نشست شرکت کرده بود، ضمن اشاره به پیوستگی و ارتباط علوم با یکدیگر، تصریح کرد: علوم انسانی را نباید به غیر از علوم دیگر دید. هر یک از علوم تکه های پازل هستند که در کنار هم سبب هم افزایی می شوند. همانگونه که نمی توان سلامت جسم را از سلامت روح جدا کرد، تفکیک و جدا کردن علومی که متولی امور جسم انسان هستند از علومی که به روح انسان ارتباط دارند، غیرمعقول و بلکه ناممکن است.

وی اضافه کرد: علوم پایه با عنایت به تکنولوژی به دنبال آسایش بشر است کما این که رشته کشاورزی و دامداری به تغذیه انسان توجه می کنند، علوم انسانی هم باعث آرامش انسان است. آسایش بدون آرامش معنا ندارد. علوم انسانی از اهمیت ویژه ایی برخوردار است، کشورهای پیشرفته دنیا، نخبه ترین افراد را برای رشته های علوم انسانی انتخاب می کنند و برای علوم دیگر از راه جذب دانشجویان و نخبگان مهاجر، نیاز خویش را تأمین می کنند.

زلفی گل افزود: آنان به خوبی اهمیت رشته های علوم انسانی را که متولی هدایت کلان جامعه است، درک کرده اند. این بسترسازی باید از آموزش و پرورش فراهم گردد. جای گله دارد که مدارس تیزهوشان در رشته های علوم تجربی و ریاضی دانش آموز می پذیرند ولی برای رشته های علوم انسانی دانش آموز نمی پذیرند. ما باید به این باور برسیم که رشته های علوم انسانی تعیین کننده و سرنوشت ساز هستند. یک بیت شعر و یک فیلم و یک نظریه علمی گاه سرنوشت یک ملت را تغییر می دهد.

وی تصریح کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این دوره از مدیریت کشور دست احتیاج به سوی پژوهشگاه های علوم انسانی_اسلامی دراز می کند و تلاش خواهیم کرد مجری تفکرات اندیشمندان علوم انسانی_اسلامی باشیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری خاطرنشان کرد: از مجمع پژوهشگاه های علوم انسانی_اسلامی بعنوان بازوی مشورتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در علوم انسانی_اسلامی بهره خواهیم گرفت.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، حجت الاسلام و المسلمین دکتر نجف لک زایی، دبیر مجمع پژوهشگاه های علوم انسانی_اسلامی، هم در این نشست ضمن تشکر از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و تقدیر از اهتمام او به مبحث علوم انسانی_اسلامی، به سبب حضور سرزده در این نشست مجازی، سخنان دلگرم کننده ی وزیر علوم را که تعیین کننده ی چارچوب فعالیتهای آینده در بحث علوم انسانی_اسلامی، در جهت منویات مقام معظم رهبری بود، بسیار امیدبخش دانست و ضمن اشاره به تلاشهای مجمع پژوهشگاه های علوم انسانی_اسلامی در برگزاری همایش مجازی علوم انسانی_اسلامی در هفته پژوهش سال گذشته، ابراز امیدواری کرد با برگزاری جلسه حضوری و عرضه پیشنهادات عملی از جانب مجمع پژوهشگاه های علوم انسانی_اسلامی برای ارتقای علوم انسانی کشور زمینه هم افزایی و همفکری بیشتر فراهم گردد.

منبع:

1400/07/12
22:01:53
5.0 / 5
742
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تكنولوژی , شركت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
NeoPedia