NeoPedia
منصوری در همایش از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران :

در ایران غرور كاذب وجود دارد، هنوز نتوانسته ایم علم را از دانش تفكیك نماییم

در ایران غرور كاذب وجود دارد، هنوز نتوانسته ایم علم را از دانش تفكیك نماییم

به گزارش نئوپدیا استاد دانشگاه شریف با اشاره به این كه مبنای تأسیس دارالفنون یا دانشگاه تهران علم نبوده است، اظهار داشت: در كشور ما غرور كاذب وجود دارد، در حالیكه درك درستی از مفهوم علم نداریم.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، رضا منصوری در همایش از مدارس نوین تا دانشگاه در ایران كه امروز در پژوهشكده مطالعات فرهنگی و اجتماعی برگزار شد، با اشاره به اینكه افتخارات تبدیل به غرور كاذب می شود و نمی گذارد واقعیات را ببینیم، خاطرنشان كرد: ۱۰۰ سال پیش ۱۰ درصد مردان و یك درصد زنان با سواد بودند، هم اكنون ۸۰ الی ۹۰ درصد مادران باسواد هستند و این ارقام در ۱۰۰ سال آینده هم بیشتر خواهند بود. باوجود اینكه ما دارالفنون و دانشگاه تهران را داشتیم، باید این را هم در نظر داشته باشیم در آن زمان ۷۰ درصد مادران اروپایی باسواد بودند.
وی افزود: باهوش ترین افراد را به دارالفنون فرستادیم و بدترین معلمان غربی را آوردیم. بعنوان مثال زمانی كه دارالفنون آغاز به كار كرد، ایرانی ها كمترین درك را از مفهوم شتاب داشتند؛ ازاین رو در آن زمان در فهم ابتدایی ترین مفاهیم علمی مشكل داشتیم و نمی توانستیم آنها را آموزش دهیم. مفهوم شتاب به معنای امروزی آن نخستین بار در سال ۱۲۹۰ وارد كتاب های فیزیك شد.
استاد دانشگاه شریف خاطرنشان كرد: در زمان دانشگاه تهران هم هیچ تصوری از علم نداشتیم و آنچه دیده بودیم، ساختمان هایی بودند كه به آنها "یونیورسیتی" می گفتند.
وی با اشاره به اینكه آمریكا ۱.۲ میلیارد دلار برای پژوهش های "حوزه كوانتومی" هزینه كرده است، اظهار داشت: این كشور به ازای هر فراخوان ۱۵۰ هزار دلار هزینه می كند، در حالیكه كشور ما به علت غرور كاذب تنها با سرمایه گذاری ۲ میلیون تومان مدعی می شود كه وارد این حوزه شده است.
منصوری در انتها با بیان این كه نگاه كالج را به دانشگاه داریم، اظهار داشت: فقط بر آموزش تاكید داریم و هنوز نتوانسته ایم علم را از دانش تفكیك نماییم. این در شرایطی است كه علم در دنیای مدرن برآمده یا emergent است و در سامانه ای به وجود می آید كه بین اجزای آن ارتباط وجود دارد.1397/12/18
15:38:35
5.0 / 5
4935
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , همایش
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
NeoPedia