NeoPedia

ارتباط تغییرات وزن مادران با خطر بیماری های قلبی عروقی در خانواده

ارتباط تغییرات وزن مادران با خطر بیماری های قلبی عروقی در خانواده

به گزارش نئوپدیا پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انجام یک مطالعه ارتباط تغییرات وزن مادران را با عوامل خطر قلبی عروقی خانواده مورد بررسی قرار دادند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، بیماری های قلبی عروقی، مهم ترین علت مرگ و میر در کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه است و محیط خانوادگی بعنوان عامل اصلی از عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی مانند چاقی پیشنهاد شده است.

مطالعات نشان داده است شاخص توده بدنی والدین (BMI)، بخصوص شاخص توده بدنی مادر، تعیین کننده اصلی افزایش وزن بیش از اندازه کودکان در طول زندگی آنها از دوران کودکی تا بزرگسالی است.

با این وجود مطالعات اندکی در مورد روند تغییرات وزن مادران و تأثیر آن بر عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی در خانواده انجام شده است. بنابراین پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انجام یک مطالعه به بررسی تأثیر تغییرات وزن مادران بر خطر مشکلات قلبی عروقی در همسران و فرزندان آنها پرداختند.

این مطالعه با استفاده از داده های طولی مطالعه قند و لیپید تهران، بر روی هزار و ۳۵۶ زوج تهرانی با دو هزار و ۹۷۶ فرزند آنها انجام شد. مادران شرکت کننده در این مطالعه بر مبنای تغییرات وزن شان در طول مطالعه، به سه گروه نرمال، اضافه وزن و چاق تقسیم شدند.

این بررسی نشان داد که ریسک مبتلا شدن به دیابت و فشار خون در مردانی که همسران چاق دارند، به ترتیب ۵۵ و ۵۴ درصد بیشتر است و این ریسک در فرزندان حدود سه برابر بیشتر می شود.

به گفته پژوهشگران این مطالعه، نتایج بررسی ها نشان داده است که شناسایی الگوی تغییر وزن در مادران می تواند به کنترل عوامل خطر مشکلات قلبی عروقی در اعضای خانواده کمک نماید.

این محققان سفارش می کنند که پژوهشگران و سیاستگذاران برای طراحی و اجرای مداخلات در رابطه با کنترل ریسک عوامل خطر قلبی-عروقی، فاکتور وزن مادران را در نظر بگیرند.

مطالعه قند و لیپید تهران یک مطالعه گسترده در حوزه بهداشتی است که برای اولین بار در کشور توسط مرکز تحقیقات غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از سال ۱۳۷۶ به بررسی عوامل خطر آفرین بیماری های غیرواگیر در شهروندان ساکن شرق کلان شهر تهران پرداخته و هم اکنون مرحله پنجم آن شروع شده است.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی ارتباط الگوی تغییرات وزن مادران با عوامل خطر قلبی-عروقی در خانواده: مطالعه قند و لیپید تهران» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و پریسا امیری، پریسا ناصری، امیرعلی زارعی شب خانه و فریدون عزیزی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در انجام آن مشارکت داشتند.

این یافته ها به صورت مقاله علمی انتشار یافته و از راه لینک زیر قابل دسترسی است:

Predictive value of women’s weight trajectories in determining familial cardiovascular disorders: a family based longitudinal study
1400/07/16
13:54:44
5.0 / 5
722
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
NeoPedia