NeoPedia
در یك پژوهش مطرح شد

نقش یک گروه خونی در انداختن افراد به دام بطالت اجتماعی

نقش یک گروه خونی در انداختن افراد به دام بطالت اجتماعی

نئوپدیا: گرفتاری افراد به بطالت اجتماعی، اتفاق نامبارکی است که نه فقط فرد را با مشکلاتی مواجه می کند، بلکه جامعه را نیز در رسیدن به اهداف مهم خود ناکام می کند. محققین کشور در یک پژوهش، نقش گروه خونی و تیپ شخصیتی را در بروز چنین اتفاقی بررسی نموده و راهکار هایی برای رفع آن ارایه داده اند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، امروزه بمنظور حل فوری و مناسب مشکلات، اغلب شرکتها به جایگزینی گروههای کاری بجای کار انفرادی گرایش پیدا کرده اند. چنین شرکت هایی ترجیح می دهند وظایف را به گروه هایی از افراد تخصیص دهند، برای اینکه معتقدند کار گروهی کارایی و اثربخشی تکمیل کار را بیشتر می کند. همین طور نزدیکی و همبستگی در بین اعضای گروه نیز کیفیت خروجی را افزایش داده و سطوح عملکرد را بیشتر می کند. اما به رغم استفاده گسترده از گروه در سازمان ها برای انجام وظایف معمول یا خاص، نگرانی ها درباره خطر نهفته از دست رفتن انگیزه افراد درحال افزایش است.
بطالت اجتماعی پدیده ای عمومی است که به سبب آن افراد، کار کمتری را در یک وظیفه گروهی انجام می دهند، درحالی که آنان زمان انجام یک کار مجزا و انفرادی از پتانسیل کامل خود استفاده می نمایند. درک رفتار بطالت اجتماعی در کارهای گروهی موضوعی بسیار مهم می باشد، برای اینکه این پدیده به کاهش عملکرد افراد در گروه ها نسبت به زمانی که بصورت انفرادی عمل می کنند، منجر شده و راندمان را کم می کند. به عبارتی بطالت اجتماعی موجب کاهش کارایی گروه و مزایای کار گروهی برای فرد و گروه و در نهایت در کل جامعه می شود. بدون تردید عوامل مختلفی در بروز این پدیده دخالت دارند که بایستی بصورت مفصل مورد بررسی قرار گیرند.
اما در این ارتباط، محققانی از دانشگاه سمنان موضوع را از منظری خاص مورد مطالعه قرار داده اند. آنها تأثیر گروه خونی افراد را بر بروز بطالت اجتماعی با در نظر گرفتن تیپ شخصیتی بررسی نموده اند.
در این تحقیق، 256 نفر از کارکنان یک شرکت خصوصی بزرگ و معتبر مشارکت داشته اند و اطلاعات مورد نیاز پژوهشگران به وسیله پرسش نامه از آنها گردآوری شده است.
نتایج این پژوهش به گونه ای عجیب نشان می دهند که گروه خونی افراد بر میزان بطالت اجتماعی صورت گرفته از جانب آنها تأثیر مدلول دار و قابل توجهی دارد و این اتفاق، در بین افراد با گروههای خونی A بیشتر از سایر گروههای خونی است!
در این خصوص، عباس علی رستگار، دانشیار و محقق دانشکده اقتصاد، مدیریت و علوم اداری دانشگاه سمنان و همکار دیگرش در این پژوهش اعلام نموده اند: «در توجیه نتایج حاصل شده می توان گفت هریک از گروههای خونی خاصیت های رفتاری و شخصیتی خاصی دارند، برای مثال افرادی که گروه خونی A دارند، بطور معمول پرتوقع و حساس هستند و به سرعت گرفتار استرس و اضطراب می شوند. به این جهت گزینه های مناسبی برای کارهای گروهی محسوب نمی شوند».
از دیگر بررسی های انجام شده در پژوهش حاضر، تأثیر شخصیت بر بطالت اجتماعی بود که تأیید شد. بر این اساس، در کنار تأثیرات محیطی، خاصیت های شخصیتی نیز موجب بطالت اجتماعی شده و همین طور بطالت اجتماعی به شدت تحت تأثیر شخصیت افراد و ادراکات آنان از خود است.
به بیان رستگار و همکارش، «در پژوهش ما مشخص شد که از بین تیپ های شخصیتی مختلف، تیپ رفتاری سلطه جو با دیگر تیپ ها تفاوت قابل توجهی دارد. درواقع می توان گفت افرادی که تیپ شخصیتی سلطه جو دارند، روحیه آمرانه و سلطه گری دارند که با ذات کارهای گروهی در تناقض است و این افراد برای کارهای گروهی سفارش نمی شوند».
آنها افزوده اند: «یکی دیگر از خاصیت های افراد با تیپ شخصیتی سلطه جو که موجب افزایش بطالت اجتماعی می شود این است که این افراد همیشه خواهان اقتدار، اختیارات، شهرت و اعتبار هستند که با ذات کارهای گروهی در تضاد است».
این پژوهشگران بمنظور ارائه چاره ای برای مشکل چنین افرادی پیشنهاد کرده اند که در درجه اول کارکنان گروه خونی A و همین طور افرادی که تیپ شخصیتی سلطه جو دارند، شناسایی شوند و در مرحله بعد با بهره گیری از برگزاری دوره های آموزشی اهتمام شود کارکنان با موضوع بطالت اجتماعی و اثرهای مخرب آن برای سازمان آشنا گردند.
بگفته رستگار و همکارش، «ازآنجایی که افراد گروه خونی A بطور معمول زود گرفتار اضطراب و استرس می شوند و کارایی آنان کاهش پیدا می کند؛ باید کوشش کرد که محیط کار آنان آرام و به دوراز استرس باشد. همین طور می توان از عواملی که موجب کاهش بطالت اجتماعی کارکنان می شوند، نیز استفاده نمود. برای مثال یکی از مواردی که موجب کاهش بطالت اجتماعی می شود، وظایف ساده و بدون پیچیدگی است که به اصطلاح شفافیت در ماهیت وظایف نامیده می شود. اگر وظایف ساده و روشن باشند، اعضا نیازی به بحث درباره وظایف ندارند و فقط بر انجام کار به روش کاری معمولی تمرکز می کنند».
این یافته ها که در صورت توجه ویژه توسط مدیران می توانند بازدهی شغلی و سازمانی را بالا برند در نشریه «پژوهش های مدیریت منابع سازمانی» انتشار یافته اند. این نشریه بصورت هر فصل یک شماره توسط دانشگاه تربیت مدرس انتشار می یابد.
منبع:

1400/07/21
09:28:07
5.0 / 5
665
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
NeoPedia