NeoPedia
هشدار محققان؛

مردانه بودن تكنولوژی های جدید به زنان صدمه می زند

مردانه بودن تكنولوژی های جدید به زنان صدمه می زند

به گزارش نئوپدیا محققان اخطار می دهند خیلی از فناوری های جدید بر اساس خصوصیت های جسمی و روحی مردان طراحی شده اند و این امر در بلند مدت به زنان صدمه می زند.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ای بی سی، بخش زیادی از مهندسان رشته های مختلف فنی و مدیران ارشد شركت های فناوری را مردان می سازند و همین مساله سبب شده تا نه تنها دنیای فناوری دنیایی مردانه باشد، بلكه تولیدات این عرصه هم عمدتاً بر اساس شرایط مقبول برای مردان طراحی و عرضه می شوند. این مساله مبحث تازه ترین كتاب كارولین اما كریادو پرز، روزنامه نگار و فعال حقوق بانوان در انگلیس است. وی در این كتاب كه» «زنان نامرئی: قرار گرفتن در معرض داده های غیر بی طرفانه در جهان طراحی شده برای مردان» نام دارد، به بررسی این مساله پرداخته كه مردانه بودن دنیای فناوری چگونه به تشدید شكاف جنسیتی در جهان دامن زده است. بررسی های این روزنامه نگار نشان داده است كه حتی استانداردهای ایمنی در دنیای فناوری اغلب بر اساس خصوصیت ها و شرایط بدنی و جسمانی مردان و نه زنان طراحی شده اند و این امر می تواند به سلامت بانوان در محیط هایی مانند آزمایشگاه های شیمی لطمات جدی وارد كند.
بر همین مبنا الگوریتم های هوشمند بررسی رزومه های كاری همگی توسط مردان و به نفع مردان طراحی شده اند و بنابراین زنان را از چرخه رقابت با مردان دور كرده و باعث می شود خیلی از فرصت های شغلی از دسترس زنان بیرون برود. همینطور خیلی از پایگاه های داده مورد استفاده نرم افزارها و سرویس های هوشمند تنها حاوی اطلاعات مربوط به مردان هستند و بنابراین نمی توانند در پاسخ به سوالات طرح شده توسط زنان پاسخ هایی دقیق و مرتبط عرضه كنند. امروزه فناوری هوش مصنوعی نقش مهمی در تشخیص بیماری های گوناگون ایفا می كند. اما تغذیه نرم افزارها و سرویس های هوش مصنوعی مذكور با استفاده از داده هایی صورت می گیرد كه عمدتاً از مردان جمع آوری شده اند و بنابراین معلوم نیست تشخیص های آنها در مورد زنان تا چه حد دقیق و درست باشد. البته این مورد تنها مختص به زنان نیست و معلوم نیست این داده ها از نظر نژادی، سنی و توانایی های فردی هم بی طرف هستند یا بی توجهی به این موضوعات منجر به دریافت تصمیماتی خطرناك در مورد بیماران خواهد شد. این كتاب با عنوان اصلی " Invisible Women: Exposing Data Bias in a World Designed for Men" با قیمت ۱۴ پوند برای خرید عرضه شده است.

1397/12/19
22:56:20
5.0 / 5
4722
تگهای خبر: تولید
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
NeoPedia