NeoPedia
در قالب یك پژوهش مطرح شد

هشدار به استفاده کنندگان برخی ظروف برای نگهداری ترشیجات

هشدار به استفاده کنندگان برخی ظروف برای نگهداری ترشیجات

نئوپدیا: بررسی های یک مطالعه نشان داد که نگهداری ترشیجات در ظروف PET موجب آزاد شدن فلزات سنگین به درون مواد غذایی می شود و غلظت ترکیبات سرب و کادمیوم در این محصولات چندین برابر مقادیر استاندارد است.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، آزاد شدن ترکیبات شیمیایی مختلف از ظروف پلاستیکی و پلی اتیلنی، یکی از دغدغه های متخصصان و پژوهشگران است. فلزات سنگین از ترکیباتی هستند که درباب مهاجرت آنها از دیواره ظروف پلی اتیلنی به درون ترکیبات موادغذایی نگرانی وجود دارد. باتوجه به اینکه در ظروف پلی اتیلنی مواد غذایی مانند؛ مواد لبنی، آب معدنی، آبلیمو، آبغوره، ترشیجات و شوریجات نگهداری می شود، آزاد شدن این ترکیبات به مواد غذایی می تواند مضراتی برای سلامتی انسان داشته باشد.

بر همین اساس پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران، با انجام یک مطالعه میزان غلظت فلزات سنگین در ترشیجات نگهداری شده در ظروف پلاستیکی پلیمر پلی اتیلن ترفتالات (PET) را بررسی کردند.

نتایج این پژوهش نشان داد بیشترین میانگین غلظت فلزات سنگین در نمونه های ترشی لیته بوده است. حداکثر غلظت بین فلزات سنگین بررسی شده، مربوط به فلز روی است. با مقایسه غلظت های مشاهده شده برای فلزات سنگین با استانداردهای جهانی مشاهده شد که غلظت ترکیبات سرب و کادمیوم چندین برابر مقادیر استاندارد است.

بررسی ها حاکی از این است که با افزایش دمای نگهداری، زمان نگهداری، افزایش اسیدیته (کاهش pH) و قرار گرفتن ظروف در جلو آفتاب، غلظت فلزات سنگین در ترشیجات افزایش می یابد.

پژوهشگران این تحقیق می گویند: با کمک نتایج حاصل از این طرح، و با ارائه راهکارهای مناسب برای نگهداری و توزیع ترشیجات در ظروف مناسب، می توان به میزان قابل توجهی، آزادسازی فلزات سنگین را کم کرد. همین طور می توان شرایط مناسب ذخیره و نگهداری ترشیجات را بمنظور اطمینان از ایمنی آنها فراهم نمود.

همچنین این پژوهشگران معتقدند که نتایج این مطالعه می تواند منجر به افزایش آگاهی اقشار مختلف جامعه و همین طور مراکز تولید و توزیع این ترکیبات شود.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «مطالعه میزان فلزات سنگین در ترشیجات نگهداری شده در ظروف پلاستیکی پلیمر پلی اتیلن ترفتالات (PET)» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و میترا غلامی، زهرا اسدگل و حسین ارفعی نیا؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی ایران در انجام آن مشارکت داشتند.

منبع:

1400/07/24
12:44:43
5.0 / 5
704
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
NeoPedia