NeoPedia

تأثیر یک کپسول گیاهی در رفع اختلالات خواب زنان یائسه

تأثیر یک کپسول گیاهی در رفع اختلالات خواب زنان یائسه

به گزارش نئوپدیا پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد در یک مطالعه تأثیر مصرف کپسول عصاره برگ ریحان را بر اختلالات خواب زنان یائسه بررسی کردند.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، خواب نیاز اساسی برای بدن و امری حیاتی و ضروری در زندگی انسان ها است. انسان ها حدود یک سوم از زمان زندگی خویش را در خواب سپری می کنند. خواب فرآیندی پویا، سازمان یافته و زمان استراحت برای مغز و بدن است که در آن هوشیاری به صورت نسبی کاسته شده و منجر به تجدید قوای جسمی و روحی می شود.

اختلالات خواب عارضه مهمی در زنان یائسه است و علاوه بر تحمیل بار اقتصادی بر خانواده و جامعه، بر سلامت فرد وکیفیت زندگی هم تأثیر منفی می گذارد و سبب بروز خیلی از مشکلات جسمی، روحی و روانی برای آنان می شود. بنابراین باید به این مساله توجه ویژه ای شود.

گیاه ریحان ارزان و به سهولت در دسترس می باشد و در مطالعات انجام شده و در کتب معتبر گیاهان دارویی عوارضی برای ریحان ذکر نشده است. با وجود برخی مطالعات گیاهان دارویی برای بهبود کیفیت خواب زنان یائسه، مطالعه ای در ارتباط با تأثیر کپسول خوراکی عصاره برگ ریحان بر کیفیت خواب این گروه از زنان انجام نشده است. بر همین مبنا پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد با انجام یک مطالعه، تأثیر مصرف این کپسول گیاهی را بر کیفیت خواب زنان یائسه بررسی کردند. در این مطالعه جهت بررسی کیفیت خواب از پرسش نامه استفاده شد.

نتایج این پژوهش نشان داد که مصرف کپسول عصاره ریحان می تواند سبب بهبود کیفیت خواب شود. بر همین مبنا پژوهشگران این مطالعه می گویند که میتوان از این کپسول بعنوان یک داروی گیاهی موثر در بالین و حیطه سلامت و بهداشت با کمترین عوارض جانبی، در جهت بهبود خواب زنان یائسه، بهره برد.

این محققان با عنایت به اثرات مثبت کپسول عصاره برگ ریحان بر کیفیت خواب زنان یائسه، دسترسی ساده به آن، مقرون به صرفه بودن و همینطور نداشتن عوارض نامطلوب داروهای شیمیایی؛ استفاده از آنرا برای بهبود کیفیت خواب زنان در دوران یائسگی سفارش می کنند.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی تأثیر کپسول خوراکی عصاره برگ ریحان بر کیفیت خواب زنان یائسه» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و فاطمه زهرا کریمی از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مشهد مجری اصلی این طرح بوده است.

منبع:

1400/07/26
23:30:10
5.0 / 5
889
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
NeoPedia