NeoPedia

توضیحات شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور درباره یک خبر

توضیحات شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور درباره یک خبر

به گزارش نئوپدیا به دنبال انتشار نتایج یک مقاله با عنوان «بررسی وجود آمیب های آزادزی و بیماری زا در بطری های آب معدنی، آب آشامیدنی و سطحی در شمال و شمال شرق ایران با استفاده از روش کشت و PCR- Sequencing» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور و بازنشر آن از جانب ایسنا، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور توضیحاتی را ارائه نمود.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، نتایج این مقاله که در «پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور» هم انتشار یافته و مهدی زارعان از دانشگاه علوم پزشکی مشهد مجری اصلی آن بوده است، امروز از جانب ایسنا بازنشر شد که شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور توضیحات زیر را در اینباره عرضه کرد:
«پیرو درج خبری با عنوان "وجود نوعی انگل در منابع آب شرب کشور" موارد زیر جهت تشریح مبحث و استحضار اعلام می شود:
۱- بعد از پیگیری های انجام شده مشخص گردید که مبحث فوق الذکر صرفا در یک مقاله ای در دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان شده و توسط مقامات رسمی بهداشتی استان خراسان رضوی و دیگر استانهای شمال و شمال شرق کشور هم تائید نشده است. علاوه بر این که در مقاله ذکر شده به مشاهده عوامل انگلی صرفا در منابع آب خام مثل آب ورودی به سدها و آب رودخانه ها اشاره شده است و نه آب شرب که در شبکه های توزیع شهری و روستایی.
۲- بعد از پیگیری مبحث به صورت تلفنی از رئیس گروه محترم آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نامبرده هم مبحث را تائید نکردند و اظهار داشتند صحت و سقم آن احتیاج به بررسی های تخصصی دارد.
۳- با عنایت به کنترل ها و آزمایش های روزانه ای که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و شرکتهای آب و فاضلاب در مورد آب شرب انجام می شود، در صورت وجود هر گونه آلودگی، مورد تائید وزارت مذکور به صورت مکتوب مبحث را به شرکتهای آب و فاضلاب جهت پیگیری اعلام می نماید که در مورد خبر مذکور تابحال هیچ گونه مکاتبه رسمی با شرکتهای آب وفاضلاب انجام نشده است.
۴- با عنایت به توضیحات بالا و با توجه به اهمیت کیفیت آب شرب که جزء خط قرمزهای وزارت نیرو و شرکتهای آب و فاضلاب می باشد، ضمن تکذیب خبر انتشار یافته انتظار می رود جهت پیشگیری از تشویش اذهان عمومی بدون منبع موثق علمی و تائید شده ای توسط مراجع ذی صلاح از انتشار این گونه مطالب خودداری گردد و پیش از هر گونه خبر در رابطه با حوزه سلامت جامعه هماهنگی لازم با شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور انجام گردد.»
منبع:

1400/07/30
23:42:26
5.0 / 5
719
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , دانشگاه , شركت
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
NeoPedia