NeoPedia

برگزاری نخستین همایش دوسالانه بین المللی ایران شناسی

برگزاری نخستین همایش دوسالانه بین المللی ایران شناسی

نخستین همایش دوسالانه بین المللی ایران شناسی در جهان، توسط دانشگاه گیلان و به همت مرکز مطالعات ایران، بالکان و اروپای مرکزی، دانشگاه علامه طباطبائی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، دانشگاه صوفیه بلغارستان و انجمن ایرانی تاریخ بصورت وبینار به میزبانی دانشگاه گیلان با پیام دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اجرا شد.


به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر احمد رضی، رییس دانشگاه گیلان اظهار داشت: ایران شناسی یک حوزه مطالعاتی میان رشته ای است که پژوهشگران رشته های مختلف را درگیر کرده است؛ از باستان شناسان و زبان شناسان و مورخان گرفته تا جامعه شناسان و سیاسیون و بازرگانان. ایران شناسی از قدمت بسیار زیادی در میان کشورها برخوردارست. هر چند ممکنست انگیزه های اقتصادی و سیاسی انگیزه اولیه گروهی از ایران شناسان بوده باشد، اما به گواه تاریخ خیلی از آنان به اهمیت فرهنگ ایرانی پی بردند و به مطالعه و تحقیق درباره فرهنگ ایرانی پرداختند و بعدها به سبب اهمیت جامعه ایرانی، شناخت زبان، تاریخ و فرهنگ و آداب و رسوم ایران مورد توجه دپارتمان های شرق شناسی و سپس ایران شناسی قرار گرفت.
ایشان سپس یکی از اهداف برگزاری این همایش را تداوم بخشیدن به این حرکت باارزش علمی دانست و مشارکت حدود ۲۰۰ پژوهشگر از ملیت های مختلف را نشان دهنده جاذبه مطالعات ایران شناسی و اهمیت این حوزه مطالعاتی در کشورهای مختلف برشمرد.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، دبیرخانه این همایش بیش از ۲۰۰ مقاله از پژوهشگران دریافت کرد که از این تعداد، ۱۴۰ مقاله به تایید داوران علمی همایش رسید که ۶۰ مقاله امتیاز لازم برای سخنرانی در همایش را کسب کردند.1400/08/03
09:41:41
5.0 / 5
772
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
NeoPedia