NeoPedia

اساسنامه پژوهشکده های حوزه سلامت بازبینی شد

اساسنامه پژوهشکده های حوزه سلامت بازبینی شد

نئوپدیا: اساسنامه پژوهشکده های حوزه سلامت با دو محور کلی توسعه نقش فناوری مبتنی بر پژوهش و تحکیم همکاری با دپارتمان های آموزشی مورد بازبینی قرار گرفت.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، دکتر رویا کلیشادی، رییس پژوهشکده پیشگیری اولیه از بیماریهای غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان که از جانب معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، وظیفه بازبینی اساسنامه پژوهشکده های حوزه سلامت بر عهده ایشان واگذار شده است، اظهار داشت: طبق تصمیم شورای عالی گسترش دانشگاه های علوم پزشکی در خصوص لزوم بازبینی اساسنامه پژوهشکده ها با رویکرد تلفیق آموزش و پژوهش، برنامه بازبینی در دستور کار معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت قرار گرفت.

دکتر کلیشادی به سه محور اصلی بازبینی اساسنامه پژوهشکده های حوزه سلامت اشاره نمود و اظهار داشت: موضوع موثر بودن تحقیقات مورد تاکید قرار گرفت. همچنین، نقش فناوری مبتنی بر پژوهش در اساسنامه لحاظ شد، برای اینکه در اساسنامه قبلی به مقوله فناوری توجه زیادی نشده بود. محور دیگر بازبینی اساسنامه، افزایش و تحکیم همکاری با دپارتمان های آموزشی بود که بعنوان یک اولویت مدنظر قرار گرفت.

وی اضافه کرد: بعد از دریافت این ماموریت، در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یک کارگروه تخصصی تشکیل دادیم و با دیگر دانشگاه های صاحب نظر بصورت حضوری و مجازی جلسات مختلفی انجام شد و بعد از جمع بندی نقطه نظرها، موارد را به معاونت تحقیقات و فناوری وزارت متبوع منعکس کردیم. بعد از کسب نظر معاون تحقیقات و طی جلسات مختلف با ایشان و کارشناسان ستادی وزارتخانه، نتایج بحث و تبادل نظر در پیش نویس لحاظ شد و سپس جهت کسب نظر به دانشگاه ها ارسال شد. نسخه نهایی اساسنامه بازنگری شده به تصویب رسید و به شورای گسترش ارسال شد.

دکتر کلیشادی با تاکید بر این که پژوهشکده ها رسالت های والایی در گسترش زمینه های علمی دارند، اظهار داشت: یکی از اصول مورد انتظار این است که در کارهای پژوهشکده ها، امور مربوط به آموزش و پژوهش باید هم سو و هم راستای یکدیگر حرکت کنند. بدین سبب در ضمن بازبینی تاکید شد با توجه به این که پژوهشکده ها با گروههای آموزشی و واحدهای فناورمحور مانند شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد اهداف مشترک دارند، لازم است همکاریهای بین بخشی بیش از پیش گسترش داده شوند.

به گفته وی، در ضمن این بازبینی، تاکید بسیاری بود تا توسعه فناوری حوزه سلامت مبتنی بر پژوهش های کاربردی در جامعه باشد، همین طور برمبنای نوع فعالیت هر پژوهشکده، زمینه های تجاری سازی دستاوردهای پژوهشی هم پیش بینی شود.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر کلیشادی با اعلان اینکه ما در بازبینی اساسنامه به ساماندهی و استفاده بهینه از تجهیزات و امکانات موجود هم توجه ویژه ای داشتیم، اضافه کرد: پژوهشکده ها باید با افزایش تعامل های بین بخشی، هم تجهیزات و امکانات موجود در مراکز تحقیقاتی را در اختیار واحدهای آموزشی و فناوری بگذارند، هم بطور متقابل از امکانات آنها استفاده کنند تا زمینه بهتری برای پژوهش های بنیادی و کاربردی فراهم گردد و به ارتقای بروندادهای مؤثر برای گروههای هدف منجر شود.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از اهداف مهم بازبینی اساسنامه، توانمندسازی نیروی انسانی و پژوهشگران جوان با تاکید بر افزایش مهارت های نظری و عملی دانشجویان دکترای پژوهشی بود تا بتوان با این ظرفیت سازی به آینده علم و فناوری در کشور کمک کرد.

منبع:

1400/08/06
12:40:11
5.0 / 5
710
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
NeoPedia