NeoPedia

نانوحاملی هوشمند برای هدف گیری سلول های سرطانی

نانوحاملی هوشمند برای هدف گیری سلول های سرطانی

در رساله دانشجوی دکتری مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران، یک نانو حامل هوشمند برای هدف گیری دقیق سلول های سرطانی تخمدان ساخته شد.به گزارش نئوپدیا به نقل از ایسنا، سمیه قره قومی، دانشجوی دکتری مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران در رساله دکتری خود با عنوان «مطالعه اثر هم زمان hTERT siRNA و ورتمانین بارگیری شده در نانوحامل بر مهار بیان ژن تلومراز در رده‌ی سلولی تخمدان (SKOV-3)» موفق به سنتز نانوحامل هوشمند جهت هدف گیری دقیق سلول های سرطانی تخمدان شد.

در این پژوهش که در آزمایشگاه میکروسکوپ الکترونی مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تبریز انجام شد، محققان با استفاده از فناوری نانو و علم به خصوصیت های سلول های سرطانی تخمدان، موفق به سنتز یک نانوحامل هوشمند جهت هدف گیری سلول های سرطانی تخمدان شدند و در نهایت، رشد و تکثیر این سلول ها به صورت قابل ملاحظه ای کاهش پیدا کرد.

این رساله که به راهنمایی دکتر شهین احمدیان، استاد مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک انجام شده، به بیماری سرطان پرداخته است: «بیماری سرطان و شیوع گسترده آن در عصر حاضر، به دلیل تغییرات چشمگیر در شیوه زندگی انسان ها، به یک چالش اساسی در مباحث بالینی تبدیل گشته است. خارج شدن سلول ها از روند طبیعی رشد خود و سرطانی شدن آنها، طی فرآیندهای مختلف، روی می دهد که شناسایی این فرآیندها و کاهش سرعت پیشرفت آنها، یکی از جنبه های عملکردی مقابله با این بیماری به حساب می آید. روش های شیمی درمانی به دلیل عوارض جانبی گسترده در بیماران تحت درمان، سبب افزایش نگرانی ها در درمان این بیماری شده است، ازاین رو توانایی هدف گیریِ سلول های سرطانی به صورت دقیق می تواند سبب کاهش عوارض جانبی عوامل شیمی درمانی شود و میزان بقای افراد تحت درمان را به صورت چشم گیری افزایش دهد».

بنابر اعلام مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران، این یافته ها می توانند زمینه ساز مطالعات بیشتر و پیشرفت های مؤثر در مقابله با بیماری سرطان باشند.

منبع:

1400/08/07
14:27:15
5.0 / 5
896
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , فناوری
این مطلب نئوپدیا را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
NeoPedia